Velebení Československa 1975
Nečtěte tyto dny zahraniční noviny. Jinak se dozvíte, že Martina Navrátilová opět utíká před totalitním režimem.
Nečtěte tyto dny zahraniční noviny. Jinak se dozvíte, že Martina Navrátilová opět utíká před totalitním režimem.
Velebení Československa 1975
Mít dvojí občanství není nikdy na škodu. To si řekla i tenisová hvězda Martina Navrátilová a opět zažádala o českou státní příslušnost. Na začátku ledna se tak stalo. Jenže takto to zahraniční média neodvyprávěla. Navrátilová je totiž také poměrně otevřenou kritičkou administrativy George Bushe, a tak se z události vytvořila chiméra, že Navrátilová opět emigruje – tentokrát opačným směrem z „totalitních" USA do „svobodného" Česka.
Nejbizarnější článek, co jsem našel, vytvořil Tim Downing v britském Guardianu, před nímž blednou dokonce i prazvláštní paralely arcikritika amerických administrativ Noama Chomského. Odpíchl se od vyjádření Navrátilové, že to nyní v Americe je ještě horší než za normalizačního komunismu v Československu: Zatímco tuzemskou totalitu už léta nikdo nevolil, Bushe si vybrali dobrovolně Američané. Od tohoto výkřiku pak Downing srovnává obě země, a světe div, vychází mu z toho, že rok 1975 v Československu nebyl o nic horší než rok 2008 v USA.
Downing cituje nejmenovanou československou studii z roku 1974, podle níž měli komunisté podporu asi 15 procent populace – důchodce, straníky, kariéristy. Bush má nyní prý podobnou podporu pouhých 19 procent. Nicméně Československo ručilo za bezplatnou zdravotní péči. Za to desítky miliónů Američanů dnes nemají zdravotní pojištění. V Československu konzumerismus prý neodvrátil lidi od politické angažovanosti, v nynější Americe tomu tak je. Československo slušně rostlo a mělo plnou zaměstnanost, USA jdou nyní do recese. Československo nevydávalo víza na Západ, USA je dle Patriot Actu blokují také na základě ideologie. V Československu tajná policie mučila, americké tajné služby také.
Je těžko uvěřitelné, jak někdo může takto falšovat historii. Downing nehledí na to, že se americký prezident volí jednou za čtyři roky a českoslovenští komunisté se volili jednou čtyřicet let. Nehledí na to, že americký individualismus vždy kolidoval s evropským stylem všeobecné zdravotní péče (a to i za prezidentů z Demokratické strany). Argument o ekonomické prosperitě v rámci falšovaných pětiletek je už úplně směšný.
Kdyby si autor vybral pro srovnání třeba rok 67 a odkazoval na kulturní rozkvět a demokratizaci, ještě by se mu dala efektní novinářská figura odpustit. Ale Navrátilová emigrovala v době nejšedivějšího normalizačního komunismu. Zatímco bezvýchodnost Bushovy administrativy skončí za rok, husákismus skončil až 14 let. Ale to všechno panu Downingovi zjevně nedochází.
Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese
podcast.respekt.cz
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].