Ten nejhorší argument pro radar
Premiérovo připodobnění radarové základny k Marshallovu plánu je tragickou metaforou. Stejně jako tehdy je nabídka oficiálně v zájmu všech a stejně jako tehdy se ví, že fakticky tomu tak není.
Premiérovo připodobnění radarové základny k Marshallovu plánu je tragickou metaforou. Stejně jako tehdy je nabídka oficiálně v zájmu všech a stejně jako tehdy se ví, že fakticky tomu tak není.
Pro radarovou základnu v Čechách můžeme najít nespočet argumentů. Ten vojenský zní Šaháb-3. Shodou okolností tyto íránské rakety dlouhého doletu odzkoušela fundamentální teokracie prakticky ve stejnou dobu, kdy se v Praze podepisovala smlouva o radaru. Rakety mohou dosáhnou na území Rumunska, tedy našeho spojence v Unii a NATO. Další argument je historický: Ten formuluje třeba vicepremiér Alexandr Vondra či exprezident Václav Havel. Zjednodušeně: I kdyby po nás Američané chtěli výstavbu zcela zbytečného a nefungujícího vojenského zařízení, je to vítaná příležitost, jak demokratické mocnosti splatit dluh za roky 1918, 1945 a 1989.
Bohužel žádný z těchto argumentů si nevybral Mirek Topolánek. Jeho příměr stavby radaru k Marshallovu plánu by spíše měl zaznít z ruského velvyslanectví, ne ze Strakovy akademie. Až příliš totiž na rovinu říká: Ano Rusko, tento radar je hlavně proti tobě.
Když George Marshall 5. června 1947 vystoupil na Harvardu se slavným projevem, řekl, že Evropský program obnovy „nebude zaměřen proti žádné zemi, ale proti hladu, chudobě, zoufalství a chaosu. Každá země, které se bude chtít programu účastnit najde plnou podporu USA". Stačí místo hladu a chudoby napsat islamistickou hrozbu a jadernou teokracii a už máme věty jako z dneška. Marshall dobře věděl, že Stalin nabídku nikdy nepřijme. Navíc ji pojistil podmínkou amerického dohledu na využíváním pomoci, což Sověti nemohli přijmout. Státní department věděl, že by Kongres nikdy jakoukoliv pomoc SSSR neschválil. Americká vábnička tak byla odmítnuta, Polsko a Československo tvrdě od Marshallova plánu odtrženy a za to se jim dostalo mnohem hubenějšího takzvaného Molotovova plánu, pozdější Rady vzájemné hospodářské pomoci.
Topolánek má ve své bezelstné metafoře vlastně pravdu: Radar nevznikl jako společná iniciativa Západu a Ruska proti nevypočitatelnému Íránu či alespoň jako společná akce NATO. Rusko vnímá čistě americký radar na hranicích své mocenské sféry oprávněně jako provokaci. Všichni to
víme, jen jsme netušili, že v den podpisu smlouvy o radaru to bude nediplomaticky a zcela otevřeně hlásat i „rovina chlap" Mirek Topolánek.
Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].