0:00
0:00
Analýza4. 5. 20092 minuty

Konec mlčení?

„Zdrávas Maria, milosti plná…,“ zaznělo včera ve čtyři odpoledne po celém Česku z úst 3000 lidí na podporu rodiny z Vítkova, jež se stala obětí žhářského útoku. Šepot modlitby rychle nahrazovaly emotivní projevy vyzývající k občanské aktivitě a tlaku na politiky, aby „konečně něco dělali“.

 
Autor: Milan Jaroš

„Naše obavy a názory musí být slyšet, jinak nás politici budou nadále ignorovat,“ vysvětluje jednoduše Alena Cardová, terénní pracovnice a matka tří dětí, proč se rozhodla na demonstraci na pražské Karlínské náměstí přijít. Stejně jako ostatní Romové a Romky má paní Cardová především strach o své děti. „Díky tmavší barvě pleti jsme pro skinheady lehce rozeznatelní. Dnes je nálada v česku natolik protiromská, že nevíte, kdy a kde vás někdo napadne, a jestli se vás někdo zastane,“ pokračuje paní Cardová.

Obavy protestujících ještě umocňuje zpráva, že spřízněná demonstrace v Chomutově byla narušena vpádem stoupenců Autonomních nacionalistů a Dělnické strany. „Proč tady stojíme a tleskáme? Proč jim nejedem pomoct,“ ozývá se naštvaně z davu. Moderátorka demonstrace Iveta Demeterová z občanského sdružení Dženo situaci okamžitě zklidňuje: „Náš protest je nenásilný! Agresí svých cílů nedosáhneme,“ říká důrazně. A dav ji postupným ztišením dává za pravdu. Po hodině se Romové rozcházejí do svých domovů, pocity jsou smíšené. „Přišlo nás málo,“ stěžuje si mladík Aleš. „A žádný politik z vládnoucí ODS,“ přidává se postarší Rom v obleku.

↓ INZERCE

I když asi 3000 demonstrujících ve více než deseti českých městech není nijak závratný počet, přesto je to největší romská občanská iniciativa od druhé poloviny devadesátých let. Navíc výzva „Dost“, jež se objevila hned po žhářském útoku na romskou rodinu ve Vítkově slibuje, že nezůstane „jen“ u ojedinělého řetězu demonstrací. V plánu jsou nejen petice a další demonstrace, ale i vytvoření ochranných neozbrojených hlídek, které by působily na převážně romských sídlištích či otevřenější komunikace s veřejností a médii.

Vláda dnes navíc schválila strategii boje s extremismem, která počítá s mobilními celami či důslednější výukou na školách. Chtělo by se říct, že svítá na lepší časy. Nicméně strategie boje proti extremismu už několikrát zůstaly jen na papíře a na řetězové demonstraci odsuzující žhářský útok byli z devadesáti procent Romové. Majorita svou cestu, jak veřejně vyjádřit soucit a podporu rodině popálené dvouleté holčičky a odsoudit vlnu neonacistických akcí, ještě zjevně nenašla.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].