0:00
0:00
Agenda30. 9. 20215 minut

Volby 2021: Vládní brožura, provizorní rozpočet, Zemanův převrat

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Premiér Babiš přivítal prezidenta Zemana na zasedání vlády o rozpočtu; září 2018
Autor: ČTK, Šimánek Vít

Orbán jen pro domácí

Návštěva maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku dopadla bez větších komplikací - a tedy nejspíš podle představ hostitele Andreje Babiše. „Slovo přátelství padlo mnohokrát a Andrej Babiš své city ukazoval a opětoval mnoha způsoby. Vřelým objímáním při Orbánově příjezdu ke Kramářově vile. Zamračeným znechucením, když byl u ústecké restaurace Větruše nucen spolu s hostem projít kolem malé skupinky hlasitých protestujících. Obdivnými slovy a vzpomínkami na společné politické úspěchy při tiskové konferenci po jednání. Smíchem, pohledy a dary při vrcholu celého dne – hodinovém povídání před uzavřenou společností v ústeckém Městském divadle,“ píše reportér Tomáš Brolík, který s tandemem Orbán–Babiš strávil celý den. Měl štěstí, do divadla se dostal. Na rozdíl od reportérů francouzských a německých médií, kteří nebyli vpuštěni údajně z kapacitních důvodů, což je ale nesmysl, protože v sále bylo místa dost. Navíc při tiskové konferenci ani při besedě v podstatě nebyl prostor na dotazy, ze kterých by mohli mít Babiš s Orbánem strach.

Proti kádrování médií se už ozval Mezinárodní tiskový institut: podle něj šlo ze strany Úřadu vlády (ten akci řídil) o porušení Listiny základních práv a svobod a nepřijatelný postup ze strany státních úřadů, jejichž činnost je hrazena ze státních prostředků, tedy z peněz daňových poplatníků. Tomáše doprovázel náš fotograf Milan Jaroš, zde najdete jeho fotogalerii.  Proč je Viktor Orbán pro Babiše tak zajímavým artiklem do volební kampaně? Jedno z možných vysvětlení nabídl politolog Petr Kratochvíl v pořadu Osobnost Plus Českého rozhlasu. „Je to jasný vzkaz: Toto je má orientace. Není to vazba třeba na Německo nebo na partnery v Pobaltí, ale na Maďarsko.“

Rozpočet bez podpory

Ministerstvo financí odešle ve čtvrtek do sněmovny novou verzi státního rozpočtu, kterou v pondělí schválila vláda. Rozpočet počítá s plošným příspěvkem 1400 korun měsíčně k platu každého státního zaměstnance vyjma učitelů a zdravotníků. I do těchto sfér má jít na platy víc peněz, ale klíč k jejich rozdělení se teprve připravuje. Podstatné však je, že pro stávající verzi rozpočtu nejspíš nebude dost hlasů. Ve vládě pro něj hlasovali jen ministři a ministryně hnutí ANO. Ti mají v kabinetu většinu, ale ve sněmovně už tomu tak není a nic nenasvědčuje tomu, že by to tak mělo být po volbách. Opoziční strany jsou proti návrhu. Bude je tedy nutné v rámci už tak složitých povolebních jednáních přesvědčit, anebo rozpočet předělat. Pokud by se to nestihlo do konce roku, od ledna by stát provizorně hospodařil podle letošních not. Není tedy zatím vůbec jisté, zda to, co vláda v pondělí odhlasovala, bude nakonec platit. Princip přidat všem stejně je navíc problematický a dobře ilustruje finanční nouzi, do které se státní pokladna dostává a příští vláda ji bude muset řešit.

Brožuru je lépe formulovat 

Sporná brožura na podporu onkologické prevence, kterou opozice kritizovala jako součást předvolební kampaně hnutí ANO za státní peníze, by se měla mírně upravit, ale jinak je v pořádku. Konstatoval to Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, který má mimo jiné v popisu práce sledovat férovou volební soutěž a dodržování zákona. K jeho porušení podle úřadu nedošlo, nicméně by v brožuře bylo vhodné provést úpravy, které by „minimalizovaly možnost, že by byla publikace vnímána jako prostředek volební kampaně“. Úřad doporučuje doplnit k podpisu Andreje Babiše, jehož fotografie a vzkaz brožuru uzavírá, také vládní funkci, aby bylo zjevné, že „prostor mu není vyhrazen jako fyzické osobě, ale jako veřejnému funkcionáři stojícímu v čele vlády, která priority ve zdravotnictví určuje“. Žádoucí by také bylo změnit formulaci „Určitě víte, že jsme připravili…“ na „Určitě víte, že vláda připravila…“. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch původně tlačil na zdravotní pojišťovny, aby brožuru vydala a rozeslala ještě před volbami, nakonec k tomu dojde až po nich. Zda to bude v původní, nebo upravené verzi, to se zatím neví, názor úřadu byl v této věci jen konzultační.

Al-Džazíra o volbách a Zemanově puči

Arabská zpravodajská televize Al-Džazíra dobře shrnula podstatu zdejšího dění v komentáři, který varuje, že po volbách může v Česku dojít k dalšímu utužování tandemu Zeman–Babiš. „Mnozí se obávají, že je vlastně jedno, koho Češi vyberou, když půjdou 8. - 9. října k volbám. Je to proto, že Miloš Zeman oznámil, že plánuje prezidentský převrat,“ píše reportér Tim Gosling, který na webu stanice příležitostně publikuje články ze střední Evropy. Onen převrat má spočívat v Zemanově plánu pověřit sestavením vlády stávajícího premiéra, i když ho porazí blok SPOLU nebo Piráti a Starostové, a to proto, že prezident považuje koalice za podvod.

„Babiš těží z velké Zemanovy podpory mezi staršími a provinčními Čechy. Zoufale se snaží zůstat u moci, aby se vyhnul hrozbě trestního stíhání spojeného s jeho čerpáním fondů Evropské unie. Prezident zase považuje těsný výsledek říjnových voleb za šanci, jak zvýšit svůj vliv,“ stojí v textu. Jeho autor mimo cituje komentátora Jiřího Peheho, podle kterého platí, že budou-li mít v příští sněmovně většinu nedemokratické strany (myšleno včetně ANO), Zemanovi to dá volnou ruku. Získají-li naopak většinu Piráti a Starostové s koalicí SPOLU, můžou držet Zemana pod kontrolou skrz osekání rozpočtu prezidentské kanceláře nebo stížností k Ústavnímu soudu ohledně prezidentovy nezpůsobilosti vykonávat úřad.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].