S Ruskem, ale bez Lukašenky. Moskva má prý plán, jak vyřešit běloruskou krizi
Nezávislý server Insider informoval, že Rusko chce v Bělorusku založit "spřátelenou" stranu Právo lidu
Mohutné protesty proti srpnovým zfalšovaným prezidentským volbám v Bělorusku nekončí a neztrácejí na síle. I po víc než čtyřech měsících se města pravidelně plní tisíci (či desítkami tisíc) demonstrantů, které policie pravidelně zatýká a tluče. Obě strany - jak Lukašenkův režim, tak občanská opozice - vykazují stejné odhodlání a nechuť ustoupit.
Hlavní (a vlastně jedinou) oporou běloruské vlády je Rusko, i když neochotně. Ruský prezident Vladimir Putin podle znalců svůj běloruský protějšek nemá rád a dlouhodobě považuje Aljaksandra Lukašenku spíš za přítěž. Představa jeho pádu je nicméně pro Putina ještě nepříjemnější. Podle analytiků se obává, že by to mohlo inspirovat i občany ruského státu k nepokojům. Lepší alternativa než Lukašenka zkrátka pro Rusko neexistuje. Aspoň zatím.
Ruský nezávislý server Insider zveřejnil dokumenty údajně uniklé z ruské prezidentské kanceláře a ruské rozvědky, které popisují ruský plán na rozlousknutí běloruského klinče. Má jméno Právo lidu - a je to název nové strany, kterou má Rusko údajně v plánu v Bělorusku založit. Oponovala by Lukašenkovi, ale byla by přátelská k Ruské federaci.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Usvědčil mě Ivan Ivanovič Ivanov, popisuje běloruský olympionik zatčený na protestech
Ruský neformální vliv v Bělorusku je velký jak na politické, tak na vojenské i ekonomické úrovni. Lukašenkova moc je ale pořád dost silná. Rusko se proto podle Insideru snaží o “oficiální tlak” skrz jím ovládanou stranu.
Z analýzy ruských tajných služeb má plynout, že nespokojenost s Lukašenkou se šíří i mezi dosud loajálním úřednictvem a armádou. Právě tyto lidi - a velkou část Lukašenkových voličů, byť kvůli volebním manipulacím není zřejmé, kolik jich přesně je - by měla nová strana uspokojit se svou nabídkou. Tedy status quo, ale bez Lukašenky.
Běloruský diktátor by musel souhlasit s předčasnými volbami, v nichž by kandidáti nové strany uspěli a dovedli zemi k ústavní reformě. Dokumenty obsahují i jména případných lídrů a vlivných členů. Zatím ale není jasné, kdy by měla strana vzniknout - stejně jako není zřejmé, jak se k ní běloruské úřady (a policie i tajné služby) postaví.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].