Respekt: Vláda zatím nevyřadí z uchazečů o rozšíření Dukovan Rusko a Čínu
Kabinet má schvalovat dokumenty k dostavbě jaderné elektrárny
Vláda má na svém pondělním jednání schvalovat rámcovou a prováděcí smlouvu k rozšíření jaderné elektrárny Dukovany a také dokument popisující financování celého projektu. Jde o další krok, který dává reálné obrysy největší geopolitické zakázce od roku 1989. O projekt mají zájem firmy ze Spojených států, Japonska, Francie, Ruska, Jižní Koreje a Číny.
Zástupci bezpečnostní komunity (jde o představitele tajných služeb a silových ministerstev) připravili před časem pro ministry materiál, v němž vyhodnocovali bezpečnostní rizika celého projektu. Řešily se v něm všechny možné aspekty uchazečů: od množství havárií i dodržování pravidel a zákonů přes schopnost vysoudit od něho peníze, kdyby došlo k nehodě, až po to, zda se přes zakázku nebude nějaká cizí velmoc snažit ovlivňovat dění v Česku.
Ze všech společností vyšli skrze tyto parametry jako nejproblematičtější zástupci Ruska a Číny. Ministři materiál oficiálně schválili na konci dubna, ale od té doby nepřijali opatření, jak si podle něj počínat. Postup by mohl spočívat v tom, že by vláda rizikové uchazeče dopředu vyřadila – nebo by do dokumentů k plánovanému výběrovému řízení napsala, že zakázky se mohou účastnit jen ty firmy, které nepředstavují bezpečnostní riziko.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Havlíček opravil jadernou daň
Ani v materiálech, jež se mají projednávat v pondělí, však žádná taková zmínka podle informací Respektu není. Někdo z ministrů může o věci otevřít debatu a navrhnout toto doplnění; není ale jasné, zda to některý člen vlády udělá. Ministr průmyslu Karel Havlíček argumentuje tím, že chce, aby se tendru účastnili všichni - s ohledem na to, že větší konkurence může stlačit cenu nabídek. Zástupci bezpečnostní komunity namítají, že když nejnižší cenu předloží někdo z problematických uchazečů, nepůjde ho už ze soutěže v podstatě vyřadit.
Stále zároveň není jisté, nakolik má sama vláda o realizaci stavby skutečně zájem. V zákulisí se mluví o tom, že premiér, ministr průmyslu a vedení energetické společnosti ČEZ z části vycházejí vstříc tlaku Hradu, který chce dát Dukovany dostavět Rusku - jak veřejně řekl prezident Miloš Zeman. Zrychlení přípravných prací na elektrárně včetně schválení vstupních dokumentů tak může vytvářet zdání, že kabinet na věci pracuje. Stejně tak nevyřazení Ruska a Číny může být úlitbou Hradu, dokud na něm působí současný prezident a jeho poradci.
Celá zakázka má přijít minimálně na sto padesát miliard, tvrdí vláda. Podle odborníků však operuje s nereálnými čísly a skutečná cena neklesne pod dvě stě miliard. Do roku 2028 má být utraceno dvacet miliard na vstupní náklady, projekční práce a zahájení stavby. A o tuhle sumu může jít nyní především. Zájem získat část těchto peněz můžou mít různí lobbisté nebo poradci. Bude proto zajímavé sledovat, mezi koho se peníze nakonec uvolní.
Přečtěte si více k tématu
Vláda: Kdo představuje riziko, stavět nebude
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].