0:00
0:00
Agenda6. 12. 20204 minuty

PES se může změnit. Rizikový index opět stoupá

Vládní tabulka signalizuje konec rozvolňování, vláda změny projedná v pondělí

Jen do pátku; ilustrační foto

Rizikové skóre ve vládním systému PES se v neděli zvedlo o sedm bodů na hodnotu 64. Poprvé od zavedení tohoto měření index roste. Hodnota přes 60 bodů odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, což proti současnosti znamená zpřísnění o jednu úroveň. Vláda bude nová čísla probírat na pondělním jednání.

Posun indexu sám o sobě neznamená, že se opatření znovu automaticky zpřísňují. Pokud ale hodnota přes 60 bodů vydrží i v dalších dnech, může k tomu dojít – což by znamenalo návrat do stavu před čtvrtečním otevřením restaurací a obchodů. Při zavádění systému PES v půlce listopadu ministr zdravotnictví uváděl, že o přechodu k přísnějším opatřením ve vyšší stupni bude vláda rozhodovat poté, co rizikový index zůstane nad příslušnou hranicí tři dny.

↓ INZERCE

Nedělní zhoršení indexu nastalo poté, co Ústav zdravotnických informací a statistiky jeho hodnotu v sobotu a v neděli ráno přepočítával a původní data měnil. Změny vysvětlil technickými potížemi. Novou hodnotu pro neděli nakonec zveřejnil netradičně až po poledni. Růst indexu zdůvodnil tím, že stoupá procento pozitivních testů a že reprodukční číslo – tedy počet lidí, které v průměru nakazí každý nakažený – je znovu nad hodnotou jedna.

Ministerstvo zdravotnictví také v neděli upřesnilo údaje o počtu nakažených za sobotu. Nově jich je 3308, tedy méně než v průběhu týdne. O víkendu ale čísla vždy klesají. Naopak už potřetí za sebou jde o nárůst v porovnání s daty z předchozího týdne.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v sobotu na Twitteru dal zhoršující se situaci do souvislosti s nedodržováním restrikcí. S odkazem na množství policejních zásahů v restauracích a klubech, které zůstaly i přes zákaz otevřené přes noc, ministr popsal víkendové dění jako „hromadnou nezodpovědnost“ a pohrozil, že bude požadovat, aby policie za porušování opatření rozdávala „pokuty v řádu milionů korun“.

V Praze se konaly v neděli dvě demonstrace proti vládním opatřením, kde se často bez roušek sešly stovky lidí. Exministr zdravotnictví Roman Prymula pro CNN Prima uvedl, že lze čekat další zhoršení a po něm návrat k nedávným omezením. Ten se však bude vládě těžko u veřejnosti prosazovat. „Když v lidech vzbudíte naději rozvolněním, těžko se v tak krátké době zase opatření zpřísňují,“ poznamenal Prymula.

I pro udržení stávajících omezujících opatření ve stupni tři vláda přitom potřebuje prodloužit od Poslanecké sněmovny nouzový stav. Ten je zatím schválen do soboty 12. prosince. O prodloužení bude kabinet poslance žádat ve středu. Vláda požaduje maximální možné prodloužení o třicet dnů – to ale marně žádala i v dřívějších případech a sněmovna schválila vždy jen kratší lhůtu.

Při středeční debatě se nejspíš i ukáže, jak chce vláda se systémem PES dál pracovat. Novinkou je, že v něm má dojít ke změnám, aby nouzový stav byl potřebný jen pro stupně tři, čtyři a pět. „Já mám informaci, že se systém bude upravovat. Že od stupně tři plus se počítá s nouzový stavem a u nižších stupňů už ne,“ prohlásil v České televizi předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).

To by v praxi mohlo znamenat, že se v tabulce opatření pro jednotlivé rizikové stupně některé restrikce přeskládají. Dnes je totiž tabulka nastavena tak, že i v prvním a druhém stupni – tedy při lepší situaci, než jaká panuje dnes – vláda nemůže některá opatření bez nouzového stavu vynucovat. To kritizuje opozice kvůli tomu, že by takto vláda mohla chtít nouzový stav prodlužovat až do jara.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].