0:00
0:00
Agenda12. 7. 20223 minuty

Orbán zkouší na Brusel další paví tanec

Maďarsko je ve finančních problémech a nabízí ústupky, obvyklá taktika však tentokrát nemusí vyjít

Viktor Orbán po vítězství ve volbách, duben 2022 
Autor: REUTERS

Maďarská měna forint v posledních týdnech prudce klesá. Jak se shodují ekonomové, maďarský ekonomický model, někdy podle svého „autora“ nazývaný orbánomika, je ve vážných problémech. Státnímu rozpočtu by se velmi hodila finanční pomoc v podobě unijního Plánu obnovy. Ale na ten země nedosáhne. Evropská komise jeho vyplacení Maďarsku blokuje - stejně jako v případě Varšavy - kvůli podezření z porušování zásad právního státu a mohutné systémové korupce. Premiér Viktor Orbán se proto po vzoru polských politických kolegů rozhodl nabídnout ústupky

Maďarská vláda zatím slíbila Komisi splnit čtyři její požadavky. Zaprvé alespoň část případně vyplacených peněz musí použít na snížení energetické závislosti na Rusku. Musí skončit i oblíbená praxe Orbánových vlád, kdy se zákony včetně ústavních novel proženou parlamentem v řádu desítek minut, bez ohledu na připomínky opozice. U korupčních kauz by měl nově kterýkoliv občan možnost zažádat soud o obnovení vyšetřování, i když prokuratura případ uzavře. A veřejných zakázek, o které se uchází jen jeden zájemce, nesmí být víc než patnáct procent.

↓ INZERCE

Kromě prvního bodu všechny odpovídají na dlouhodobou kritiku Orbánova způsobu vládnutí ze strany domácích i zahraničních kritiků. Jednání je ale na začátku a vůbec není jisté, že jejich splnění bude znamenat vyplacení peněz. Například polské ústupky, kterými se tamní vláda strany Právo a spravedlnost snaží uhladit svou takzvanou reformu justice (která je v praxi snahou podřídit soudce politické moci), jsou pro Komisi zatím polovičaté a polští partneři prý dohodu nedodrželi, takže peníze do Polska na cestě zatím nejsou.

Viktor Orbán nicméně za posledních dvanáct let svého premiérství dotáhl k jisté dokonalosti taktiku svého jednání s unijními partnery. Takzvaný paví tanec - tedy jeho vlastními slovy “jeden krok dozadu, dva vpřed” - mu dlouho velmi dobře sloužil. Jeho vláda z unijního členství těžila maximum a zároveň mu domnělé „hrozby z Bruselu“ sloužily v kampaních k přesvědčivým volebním vítězstvím.

Svět se ale změnil a Evropská komise s ním. Za poslední dva roky se z Viktora Orbána stal diplomatický vyděděnec, což ještě umocnil jeho nepřátelský, někdy až urážlivý postoj k Ukrajině. Také Komise se zdá být odhodlaná držet se své politiky. Výsledný krok vpřed tak nemusí Orbánovi tentokrát ani zdaleka vyjít.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].