ODS plánuje vstup do vlády. Otázka je, jestli to půjde bez ANO
Staronový šéf Fiala slibuje vlastní investiční plán, volba stranické dvojky se na kongresu zamotala
Od pádu Nečasovy vlády letos uplyne sedm let, příští rok při sněmovních volbách osm. A pro stranu, v níž mnozí stále žijí ze vzpomínek na 90. léta, už je to příliš. „V říjnu 2021 nastane konec první polokomunistické vlády. ODS vstoupí do vlády v pozici seniorní strany, která bude rozdávat karty,“ slíbil tak spolustraníkům předseda Petr Fiala na sobotním kongresu. Šéfem strany – jak sám připomněl – byl zvolen na den přesně před šesti lety a svůj post také bez problémů obhájil. Na předsedu kandidoval jako jediný a získal 93 procent hlasů.
Neměla soupeře, ale propadla
Volba se ale zamotala následně při volbě prvního místopředsedy, kterým je nakonec šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura doporučený Fialou. O funkci přitom na začátku vůbec neusiloval. Původní scénář, který ještě kolem poledne vypadal jako hotová věc, zněl úplně jinak. Na post na začátku kandidovala jen pražská zastupitelka Alexandra Udženija. Druhý z předem ohlášených nominantů Alexandr Vondra kandidaturu těsně před volbou stáhl s odůvodněním, že šlo jen o iniciativu některých straníků bez konzultace s vedením strany.
Udženija ale propadla, nezískala ani polovinu hlasů. „Je vidět, že kandidáti chtějí změnu,“ zhodnotila prohru překvapená politička. Její propad delegáti vysvětlovali mimo jiné tím, že podcenila objíždění regionů, a také poptávkou po někom, kdo je méně spojený s Prahou a víc reprezentuje hlavní sílu dnešní ODS spočívající v široké podpoře na komunální úrovni.
I proto, že volba měla mít rychlý průběh, zvolili organizátoři neobvyklý postup. Místo toho, aby se nejdřív diskutovalo o programu, slabinách a výzvách, začal kongres volbou. Program se měl probírat poté - a v neděli už mnozí plánovali jet domů. Místo toho se však až do večera vybíral náhradník za Udženiju. Improvizovaně se do boje přihlásili kromě Stanjury ještě radní z Prahy 6 Marie Kubíková (po debaklu Udženiji vznikla poptávka získat do vedení strany novou ženu, Kubíková ale získala jen 69 hlasů) a známý starosta Řeporyjí Pavel Novotný.
Ten sice nakonec získal ještě o čtyři hlasy méně než Kubíková, zato se na sjezdu – jako obvykle – postaral o největší rozruch. Zastal se Udženiji, zkritizoval „venkov“ za to, že „nemá ani koule postavit vlastního kandidáta, když tady dělá převrat“, a v souladu se svými dřívějšími poznámkami sepsul i celou stranu za to, že nedokáže v porovnání s Andrejem Babišem zaujmout, byť premiér podle Novotného jen „prodává lejna“.
„Podívejte se, ku*va, jakou práci dělá Babiš. Ale dokáže to prodat,“ prohlásil Novotný ve větě, která se chytila na sociálních sítích jako trefné shrnutí hlavního problému dnešní ODS, která se pohybuje v preferencích trvale kolem 15 procent, tedy na poloviční podpoře oproti hnutí ANO.
Zdroje tu jsou
Fiala svůj projev pojal mnohem uměřeněji, s důrazem na slušnost a konzervativní hodnoty, s nimiž začal a několikrát se k nim vrátil. Podstata jeho sdělení ohledně toho, jak dohnat náskok hnutí ANO, byla ale podobná jako u provokatéra Novotného. „Z vedení státu zaznívá podivnou husákovštinou, kolko skvělých věcí vláda robí,“ vysmál se Fiala Babišovi. Premiér se pro změnu ještě před začátkem kongresu na Twitteru vysmál ODS za slogan o „zemi, která vítězí“ - ovšem podle Babiše díky hnutí ANO, které „zplodila“ někdejší neúspěšná politika ODS.
Fiala si nicméně jinak dal v projevu dobrý pozor, aby nestavěl jen na kritice Babiše, ale na nabídce vlastního programu, který se prý bude od „divadla a show“ dnešní „polokomunistické“ vlády velmi lišit důrazem na konkrétní řešení.
Mezi nimi Fiala vyjmenoval několik čísel, mimo jiné zdvojnásobení investic do infrastruktury na tři procenta HDP, zvýšení výdajů do vzdělání na pět procent HDP a dodržení spojeneckých závazků u výdajů na obranu na úrovni dvou procent HDP. Zároveň slíbil snížení daní z příjmu nebo zrušení daně z nabytí nemovitosti, ale také dluhovou brzdu spočívající v uzákonění přebytkového nebo vyrovnaného rozpočtu v období ekonomického růstu - a rovněž provedení důchodové reformy.
Přečtěte si více k tématu
Vondra: Mé nasazení odpovídá lavině, která se na nás valí
Jak vše dohromady financovat, to Fiala neobjasnil, s výjimkou slibu o zeštíhlení státního aparátu. Úplné jasno ale není ani v tom, jak si budoucí vládní angažmá představuje. Cílem ODS je podle něj uhájit letos nejsilnější senátorský klub a získat jednoho nebo více hejtmanů - za tím účelem Fiala slíbil „dvakrát objet republiku“ a osobně dorazit do každého okresu.
Pokud jde o vládu, ODS by podle předsedy měla po volbách 2021 mluvit do jejího složení jako „seniorní strana“. Z kontextu je zjevné, že by to v optimálním případě mělo znamenat jít do koalice jako lídr středopravého bloku - Fiala také mluvil velmi vstřícně ohledně možné integrace a spolupráce, tak aby nedošlo k propadnutí hlasů.
Slovo seniorní ale teoreticky může znamenat i starší oproti hnutí ANO – Babiše sice Fiala na kongresu zeširoka kritizoval, ale spolupráci s ním úplně nevyloučil. Nebude-li chtít ODS dál zůstat mimo hru, je při nynějším vývoji stranických preferencí docela dobře možné, že nebude mít jinou možnost.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].