0:00
0:00
Agenda3. 9. 20204 minuty

Kočner je podle soudu nevinný, slovenský premiér tomu nevěří

Podle odůvodnění nebyly přímé důkazy, že objednal vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Mariny Kušnírové

Marian Kočner a Miroslav Marček 
Autor: Milan Jaroš

Specializovaný trestní soud v Pezinku ve čtvrtek osvobodil dva nejznámější obžalované z objednání a přípravy vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Mariny Kušnírové. Marián Kočner, proti kterému svědčila řada nepřímých důkazů, i jeho pobočnice Alena Zsuzsová odešli od soudu jako nevinní. O tom, že Zsuzsová za vraždu zaplatila (podle obžaloby Kočnerovými penězi) svědčil i muž, který si od ní peníze za smrt investigativního novináře přebíral, Zoltán Andruskó. Soudu to však nestačilo.

“To je právě úplně nepochopitelné, tohle mozek nemůže přijmout. Proti Aleně Zsuzsové existoval přímý důkaz, naprosto důvěryhodné svědectví Andruskóa, který už je v této věci odsouzený. Ke všemu se přiznal hned po zatčení,“ říká Peter Bárdy, šéfredaktor zpravodajského deníku Aktuality.sk, kde Ján Kuciak pracoval. Andruskó uvedl, že objednávku smrti Jána Kuciaka u něj zadala Alena Zsuzsová a že mu přivezla i peníze – poté, co je od Kočnera vyzvedla.

↓ INZERCE

Bárdy opustil soudní sál ještě během čtení odůvodnění, stejně jako rodiče Jána Kuciaka a matka Martiny Kušnírové. „Když bylo jasné, že je osvobodili, nechtěl jsem to dál poslouchat. Jsem naštvaný a nešťastný, ale doufám, že spravedlnost nakonec zvítězí,“ říká. Největší rozčarování v reakcích novinářů, veřejnosti i politiků způsobuje fakt, že ani z odůvodnění soudu není zcela jasné, podle čeho se rozhodoval, komu jeho svědectví uvěřil, a komu ne.

Za vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové už je odsouzen střelec Miroslav Marček. Ke všemu se přiznal – že se nechal na vraždu najmout a dostal za ni zaplaceno. Soud, který osvobodil Kočnera, zároveň ve čtvrtek poslal za mříže na 25 let Marčekova pomocníka Tomáše Szabóa, který s ním vraždu připravoval a na místo ho odvezl.

Logický řetěz zrekonstruovala prokuratura na základě přímých i nepřímých svědectví a důkazů. Vedl od vraha Marčeka přes pomocníka Szabóa a zprostředkovatele Andruskóa až k Zsuzsové, která vyplácela peníze, a konečně ke Kočnerovi, pro nějž to jako objednatele smrti nepohodlného novináře dělala. Při rozhodování o vině se však soud v řetězu před Zsuzsovou  zastavil a odsoudil jen ty „pod ní“.

Podle informací slovenského Denníku N, který případ sleduje a přináší po celou dobu vyšetřování nová zjištění, vynášela předsedkyně senátu Růžena Sabová rozsudek, s nímž sama jako soudkyně nesouhlasí. Přehlasovali ji však její dva kolegové v tříčlenném senátu, Ivan Matel a Rastislav Stieranka. Podle informací listu to udělali nečekaně, aniž po celou dobu procesu dávali najevo, že jim svědectví a důkazy nepostačují, žádali doplnění, dokonce aniž se během procesu svědků na něco ptali.

Takto překvapili předsedkyni před měsícem až po konečné poradě senátu; do té doby nic nenamítali. Vynášení rozsudku proto soud přesunul na 3. září. Podle informací Denníku N nechala přehlasovaná předsedkyně senátu Růžena Sabová rozhodnutí a argumentaci sepsat právě své kolegy, protože sama měla na vinu Kočnera se Zsuzsovou a sílu důkazů proti nim jiný názor.

Osvobozující rozsudek kritizoval na sociálních sítích premiér Slovenska Igor Matovič. „Vypadá to, že evidentní strůjci vraždy se chystají vyklouznout spravedlnosti z rukou. Věřme, že spravedlnost si na ně počká,“ napsal premiér.

Další politici byli zdrženlivější. Prezidentka Zuzana Čaputová popřála hodně sil rodičům zavražděných. „Verdikt soudu mě šokoval a potřebuju porozumět jeho odůvodnění. Respektuji ho, ale očekávám, že hledání spravedlnosti nekončí a bude pokračovat na Nejvyšším soudu,“ napsala v prohlášení prezidentka. Prosti rozhodnutí je možné se odvolat a je jasné, že prokuratura tohoto práva využije.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].