Hamáček jede do Moskvy jednat o Sputniku. Doprovází ho prokremelský politik Danko
Předseda Slovenské národní strany pomohl vyjednat ruskou vakcínu premiéru Matovičovi
Ministr vnitra a v současné době i ministr zahraničí Jan Hamáček navštíví na začátku příštího týdne Moskvu, kde bude jednat o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V do Česka. Na Twitteru oznámil, že by chtěl dojednat případné dodávky vakcíny po jejím schválení Evropskou lékovou agenturou EMA. Podle informací Respektu a Aktuálně.cz bude jednat s ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem.
„Mám potvrzenou schůzku s Denisem Manturovem. Bude mě doprovázet Andrej Danko,“ řekl Hamáček Respektu a Aktuálně.cz. Danko je bývalý předseda Slovenské národní strany a Národní rady Slovenské republiky, Hamáček jeho účast na jednání vysvětluje tím, že „využívá veškeré kontakty, které po světě má, abych pro naše občany zajistil potřebné vakcíny.“ „V případě Ruské federace jsem požádal o pomoc i svého bývalého kolegu a bývalého předsedu Národní rady Andreje Danka,“ říká Hamáček.
Slovensko již před časem Sputnik V od Ruska nakoupilo. Výrobce ale dosud tamním úřadům ani po opakovaných výzvách nedodal osmdesát procent dokumentace a ukázalo se, že jde o neznámou šarži vakcíny – jinou, než posuzuje Evropská léková agentura. Kvůli sporu o ruské vakcíny padl slovenský premiér Igor Matovič, který je do země přivezl přes odpor koaličních partnerů.
Proč přesně je přítomnost Danka na společném jednání v Moskvě nezbytná, není jasné. „Znovu říkám, využívám jakékoliv kontakty, abych zajistil pro naše občany schválenou vakcínu, využil jsem tedy i kontakty Andreje Danka, které v Ruské federaci má,“ opakuje Hamáček na otázku Respektu a Aktuálně.cz, zda bude jednat i o možnosti převzetí slovenských Sputniků.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Tlakům nepodlehneme, rozhodujeme odborně, říká šéfka SÚKL o schvalování Sputniku
Danko si část zásluh o dodání vakcín na Slovensko připisuje. Že pomohl s vyjednáváním slovenskému expremiérovi Igoru Matovičovi, tvrdil v rozhovorech pro slovenská média. Za jeho úsilí ho pochválil propagandistický web ruské vlády, který se stejně jako vakcína jmenuje Sputnik.
„Předseda Slovenské národní strany ve večerních hodinách poděkoval ministrovi Manturovovi, který je na služební cestě na Sibiři, a vyjádřil obrovské poděkování jménem Slováků, kteří si chtějí vakcínu Sputnik vybrat. Je to příkladný čin Ruské federace. Opětovně veřejně děkujeme, že Ruská federace Slovensku pomohla,“ citoval Sputnik prohlášení Dankovy SNS. Ta byla ve vládě s Robertem Ficem, ale v roce 2020 se nedostala do parlamentu.
Podobně jako na Slovensku i v Česku se kolem Sputniku V vede spor. Premiér Andrej Babiš nedávno odvolal ministr zdravotnictví Jana Blatného, který nechtěl v Česku ruskou vakcínu povolit před schválením EMA - jeho odvolání kvůli tomu žádal prezident Miloš Zeman. Blatného nástupce Petr Arenberger je vůči Sputniku V vstřícnější a jednal o něm hned první den při uvedení do funkce.
Uvedl, že on sám by upřednostňoval, kdyby byla v Česku podávána dobrovolníkům, kteří by se účastnili testování v rámci klinické studie (na to, zda by sám umožnil jeho podmínečné schválení sám, dosud neodpověděl). Jak velká by taková studie byla, zda by ji dával dohromady výrobce, soukromý subjekt nebo ministerstvo a kdo by ji platil, Arenberger zatím rovněž neupřesnil. Respektu pouze sdělil, že záleží na tom, „jak by to spočítali statistici“ - a že se může uvažovat o „desítkách nebo tisících lidech“.
Samo provedení studie by bylo náročné, trvalo by minimálně dva měsíce a povolení k jejímu spuštění by musel vydat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Abychom mohli klinické hodnocení posoudit, je potřeba, aby žadatel doložil všechny potřebné dokumenty. Jde o poměrně složitý proces,“ řekla Respektu ředitelka SÚKL Irena Storová.
SÚKL se přitom již několik týdnů Sputnikem V zabývá, kvůli vakcíně se na něj obrátil Úřad vlády. Zatím má však k němu málo dokumentů, takže nemůže učinit validní závěry.
Manturov má v ruské vládě na starosti jadernou energetiku, zda s ním bude Hamáček jednat také o ruské účasti v soutěži na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany, ministr neupřesnil. Bezpečnostní komunita dala české vládě analýzu, aby kvůli bezpečnostním rizikům Rusko z tendru vyloučila, na jeho účast však tlačí prezident Miloš Zeman a vláda ho zatím nechává ve hře.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Ruský zájem ve vládě?
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].