Dostavba Dukovan: Tajemná skupina Číňanů chce do Česka
Zástupci Černínského paláce jejich vstup do země nepodpořili
Nedlouho poté, co čínský ministr zahraničí Wang I vyhrožoval předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi, že zaplatí za cestu na Tchaj-wan, přišla podle informací Respektu na českou ambasádu v Pekingu nečekaná žádost o vydání šestatřiceti speciálních víz pro čínské občany do Česka. Kvůli koronavirovým omezením není v současné době pro Číňany snadné se k nám dostat, ale tato skupina o to projevila zvýšený zájem. Jak důvod uvedli, že tu chtějí vést konzultace s energetickou společností ČEZ a dalšími aktéry kvůli připravovanému jadernému tendru, kterého se Čína účastní.
Číňané se měli deklarovat jako zaměstnanci čínské energetické společnosti CGN a její dceřiné firmy CNPEC. Vzhledem k velikosti skupiny není přitom vyloučeno, že někteří její členové mohou mít i jiné, například špionážní úkoly. Zástupci Černínského paláce každopádně jejich vstup do země nepodpořili. Hlavním důvodem měl být fakt, že v době, kdy je příprava zakázky v běhu, není žádoucí, aby se kdokoliv z uchazečů s ČEZ a dalšími odpovědnými institucemi potkával. Mohlo by to zavdat otázky nad férovostí soutěže. O vízech ve finále rozhodují úředníci ministerstva vnitra: jaký bude jejich postoj ke skupině, je v tuhle chvíli stále nejasné.
Na bezpečnostní rizika ze strany Číny opakovaně upozorňuje dlouhodobě kontrarozvědka BIS. Ve své poslední výroční zprávě píše, že „čínské zpravodajské aktivity se rozrostly jak co do intenzity, tak co do rozsahu a představovaly hrozbu pro zájmy a bezpečnost Česka“. Na zdejší území, tvrdí BIS, operují všechny nejvýznamnější čínské zpravodajské služby - od vojenské rozvědky přes ministerstvo státní bezpečnosti až po ministerstvo veřejné bezpečnosti. Jednou z věcí, o něž se zajímají, je právě plánované rozšíření jaderné elektrárny.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Kdo představuje riziko, jádro stavět nebude, slibuje vláda
Vláda na jednom ze svých prázdninových jednání schválila rámcovou a prováděcí smlouvu k rozšíření jaderné elektrárny Dukovany a také dokument popisující financování celého projektu. Šlo o další krok, který dává reálné obrysy největší geopolitické zakázce od roku 1989. O projekt mají zájem firmy ze Spojených států, Japonska, Francie, Ruska, Jižní Koreje a Číny.
Zástupci bezpečnostní komunity (jde o představitele tajných služeb a silových ministerstev) připravili před časem pro ministry materiál, v němž vyhodnocovali bezpečnostní rizika celého projektu. Řešily se v něm všechny možné aspekty uchazečů: od množství havárií i dodržování pravidel a zákonů přes schopnost vysoudit od něho peníze, kdyby došlo k nehodě, až po to, zda se přes zakázku nebude cizí velmoc snažit ovlivňovat dění v Česku.
Ze všech společností vyšli skrze tyto parametry jako nejproblematičtější zástupci Ruska a Číny. Ministři materiál oficiálně schválili na konci dubna, ale od té doby nepřijali opatření, jak si podle něj počínat. Postup by mohl spočívat v tom, že by vláda rizikové uchazeče dopředu vyřadila – nebo by do dokumentů k plánovanému výběrovému řízení napsala, že zakázky se mohou účastnit jen firmy, které bezpečnostní riziko nepředstavují.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].