Česko po volbách: Politici bez médií, ministryně bez úložiště, děti bez vážného rizika
Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi
Munice pro Ukrajinu
Česká vláda by měla tento týden projednat dodávku munice na Ukrajinu. „Rozhodli jsme se předložit vládě návrh, který by směřoval k materiální pomoci Ukrajině… Chceme dodat dělostřeleckou munici ráže 152 mm a je to prodiskutováno i se zástupci generálního štábu a byl by to dar,“ uvedla minulý týden ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na společném mimořádném tiskovém brífinku s šéfem diplomacie Janem Lipavským (Piráti).
Zaslání munice do Kyjeva je součástí podpory, kterou dostává Ukrajina ohrožená pravděpodobným útokem Ruska. Čeští vojáci už v rámci dohod cvičí ukrajinské kolegy. „Česká republika se připravuje na nejhorší možný scénář, který může nastat, tedy napadení Ukrajiny Ruskem. Kromě daru jsme připraveni podpořit sankce vůči Rusku, ta debata běží a my se jí aktivně účastníme,“ oznámil na tiskovce Jan Lipavský.
Babiš má problém
Pokud bude chtít šéf hnutí ANO Andrej Babiš zůstat nadále poslancem, bude muset prodat svá média zaparkovaná nyní ve svěřenském fondu. Podobně se bude muset zachovat v případě dalších firem ze svěřenského fondu včetně Agrofertu, pokud se bude chtít stát znovu členem vlády. Zhruba tak se mohl dát číst vládní návrh novely zákona o střetu zájmů z konce minulého týdne. Nejen Babiš, ale všichni, kdo jsou nebo by se chtěli stát politickými funkcionáři (nikoli neplacenými zastupiteli), by se museli vzdát vlastnictví médií nebo firem, které by se mohly ucházet o veřejné zakázky či dotace.
Při schvalování zákona, který by zakázal politikům vlastnit média (kromě těch čistě internetových), by neměl nastat větší problém, i když někteří vládní legislativci poukazují na určitá úskalí předpisu. Politik nesmí podle nového návrhu vlastnit média ani přes svěřenecké fondy, ani skrze nejbližší příbuzné, podobné finty jsou v novele vyloučeny – a právě vlastnění médií nejbližšími příbuznými může být podle některých právníků problémem. Bránit takto třeba rodinným příslušníkům majitele malého televizního kanálu může odporovat základním lidským právům. V případě zákazu vlastnictví firem narazí norma na větší debatu. Jak v českém zákonu, tak v evropských normách je několik ustanovení, s nimiž se dostávají možná nová tuzemská pravidla do „střetu zájmů“. Pokud novela v nějaké podobě projde, bude platit od července.
Fikce podle Anny Hubáčkové
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková minulý týden sdělila, že Česko nemůže dostát jedné z podmínek Evropské unie na zařazení jádra mezi zelenou energii - zajistit skladování jaderného odpadu v hlubinném úložišti do roku 2050. Je to „fikce“, řekla přesně ministryně. Česká republika zatím ani nevybrala lokalitu, v níž by bylo možné hlubinné úložiště vybudovat. Zatím selhává jakýkoli pokus státu určit místo pro výstavbu „komplikované díry v zemi“, do níž by bylo možné přemístit odpad, který bude aktivní a životu planety i lidí nebezpečný dalších šedesát tisíc let. Stavba hlubinného úložiště by trvala desítky let a v Česku ji zatím odmítly všechny obce, na jejichž území, či v jejichž blízkosti měly stát, resp. být vyhloubeny. ¨
Posilovací očkování dětí
Od tohoto pondělí lze podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví registrovat k očkování proti covidu-19 posilující dávkou děti starší 12 let. Očkovat se bude na všech místech, kde probíhá vakcinace dospělých , i v ordinacích dětských lékařů. Posilovací dávka přichází do úvahy po pěti měsících od dokončeného předchozího očkování. Mladým ve věku 12 až 17 let se bude podávat jako posilující vakcína Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech stejné síly jako pro dospělé. Ministerstvo zdůrazňuje, že očkování posilovací dávkou výrazně snižuje riziko vážného onemocnění covidem-19 - a to včetně nyní šířící se varianty omikron.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].