Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentář

Soud zakázal, aby se psalo o utrpení zvířat

Diskusi o etickém problému ale nelze trvale omezit lobbistickými ani rádoby odbornými argumenty 

Soud odůvodnil omezení svobody slova tím, že kampaň Obrazu je „založena na uvádění nepravdivých informací o způsobu chovu kuřat a o kuřatech samotných, a to šokujícím a dehonestujícím způsobem“.  • Autor: Obraz
Soud odůvodnil omezení svobody slova tím, že kampaň Obrazu je „založena na uvádění nepravdivých informací o způsobu chovu kuřat a o kuřatech samotných, a to šokujícím a dehonestujícím způsobem“. • Autor: Obraz

Lidé, kterým záleží na tom, aby zvířata netrpěla, nemají v éře průmyslových velkochovů vždy klidné spaní. Vlastně se neustále nějak učí vyžít se situací, kdy velkovýrobny masa, vajec či mléka udělaly z utrpení zvířat záležitost všedního dne. Sami se obvykle konzumaci produktů průmyslových chovů vyhýbají a někteří se snaží o realitě za zdmi slepičáren, prasečáků a kravínů referovat. Odteď to ale budou mít těžší.  

Krajský soud v Českých Budějovicích dal totiž koncem dubna na argumenty právníků najatých velkoproducentem masa Rabbit a formou předběžného opatření zakázal otevřeně bez přikrášlení informovat o podmínkách jejich chovů. Cenzurní stopku dostal od soudu například výraz „znetvořená kuřata“, věty jako „dusí se v temných halách“, „mají popáleniny“ nebo „nepředstavitelně trpí“. Zákaz dostaly i fotografie a videozáznamy pořízené ve velkochovech Rabbit, z nichž odebírá svá kuřata i populární řetězec Albert. A rozšiřovat se nesmí ani plakáty s nápisy „Zjistěte, co je Albert doopravdy zač“ a „Zastavte jeho krutost a nekalé praktiky“.  

Celá věc se týká kampaně, kterou pod názvem Albertova krutost spustila letos organizace Obraz (Obránci zvířat). Aktivisté si totiž všimli, že supermarket, který patří v Česku k nejrozšířenějším, láká své zákazníky na kuřecí maso z chovů, kde podle reklamních nabídek vládne pohoda a zdraví. Přitom jak se přesvědčili lidé najatí Obrazem, jimž se povedlo do slepičárny proniknout, realita je značně odlišná. Tuzemská firma Rabbit byznysmena a organizátora nedávných zemědělských protestů Zdeňka Jandejska je navíc známá krutým zacházením se zvířaty už delší čas. 

Není nic snazšího než haly otevřít 

Soud odůvodnil omezení svobody slova tím, že kampaň Obrazu je „založena na uvádění nepravdivých informací o způsobu chovu kuřat a o kuřatech samotných, a to šokujícím a dehonestujícím způsobem“. Kampaň měla ohlas, v novinách o ní vyšla řada článků, takže podle soudu „dochází k lavinovitému šíření nepravdivých zpráv“. A soudu také vadí, že Obraz „zneužívá nevědomosti veřejnosti o běžném chovu kuřat a jiných chovech“, a že tedy lidé jeho „zavádějícím, nepravdivým a urážlivým tvrzením“ uvěří a kampaň tak chovatele kuřat (ten žalobu podal) i obchodní řetězec poškodí.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].