0:00
0:00
Zblízka25. 4. 20103 minuty

Jak pevná je zdejší demokracie?

Astronaut

Průlomový nález Ústavního soudu (ÚS) ve věci důchodů (strážci konstituce zrušili jejich nespravedlivý výpočet a politikům dali rok a půl na opravu) vzedmul u zákonodárců vlnu emocí. Místo, aby začali hledat nejlepší cestu, jak léta pokřivený systém vylepšit, začali vymýšlet, jak verdikt obejít. A opět padaly i hlasy, že by se měly omezit pravomoci ÚS.

Justice je v Česku poslední nedobité pole, které si drží jakous takous nezávislost na politické moci. V čele její nezávislosti dlouhodobě stojí právě Ústavní soud. A nejde jen o „důchodový nález“. V poslední době se strážci konstituce postavili proti ohnutí zákona ohledně vyhlášení předčasných voleb, vrátili nezákonně odejmutý případ justiční mafie soudci Ceplovi, atd.

↓ INZERCE

Zároveň s tím se v české veřejné debatě začíná prosazovat názor, že ÚS se chová jako třetí komora parlamentu, což mu nepřísluší. Kritici mluví o soudním aktivismu, který vykonávají soudci bez přímého mandátu z voleb, když „opravují“ zákony. Je to hodně pokroucený pohled. Liberální demokracie si po celé Evropě zřizovaly ÚS ne kvůli rostoucí chuti justice a jejích špiček „usurpovat“ veškerou moc ve státě, ale především jako klíčový korektiv, který nás bude chránit od politických selhání demokratů.

Většina diktátorů v Evropě přece jako demokrati začínali. K tyranii a totalitářství se propracovali až postupně, různým oklešťováním do té doby fungujících svobod. Problém byl, že zbytek demokratů ani společnost jim v tom nedokázali efektivině zabránit. I proto, že chyběl důmyslný systém „brzd a pojistek“, který by mohli využít na obranu vůči usurpování moci.
Představa, že naši svobodu jednou a provždy zajistí demokraticky zvolení politici, je třeba jednou a provždy odmítnout. Nikdy tomu tak nebylo a ani nebude. Jedině silné a na politicích nezávislé pojistky jako ÚS, nám můžou pomoct k opravdu liberální demokracii.

Místo, abychom uvažovali, jak tyhle pojistky chránit a vylepšovat (změnit systém jmenování členů NKÚ, ÚOHS, ČNB, mediálních rad a konec konců i ÚS), většinový hlas veřejné debaty volá: nedovolte jim zasahovat do chodu demokracie. Ano, touhle cestou je možné jít, ale zároveň bychom si měli dobře analyzovat, co přinese: omezení pravomocí ÚS bude znamenat, že zdejší demokracie se pořádně zadře. Česko tak dřív či později ovládne tyranie většiny.

Paradoxně se tak stane v zemi, která jako první v Evropě pochopila, že opravdu sebevědomá demokracie se bez ÚS neobejde.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].