0:00
0:00
Z nového čísla9. 5. 20153 minuty

Teroristé v Česku?

Když hoří vlaky, oběti nelze vyloučit. Ale má policie dost důkazů?

Zapálení mýtné brány, 8. 5. 2014
Autor: Archiv

Pro mladou ženu z Berouna to bylo překvapení, které uvrhlo její poklidný život do zmatku. „Vůbec jsem o tom nevěděla. Nevím, co k tomu říct,“ vzpomíná matka dvou malých dětí na chvíli před dvěma týdny, kdy policie zatkla jejího muže Petra a označila ho za teroristu plánujícího zapálit vojenský vlak. Ve stejný den bylo při zátahu protimafiánského útvaru na několika místech Česka zadrženo dalších devět lidí. Zatímco detektivové mluví o odhalení sítě nebezpečných revolucionářů, oni tvrdí, že jsou nevinní.

Zjistit od jeho spolupracovníků cokoli o Petru Sovovi, lze dnes velmi komplikovaně. Buď o něm nechtějí podobně jako jeho zaskočená žena moc mluvit, nebo jim výrazněji neuvízl v paměti. „Nemám chuť se k němu vyjadřovat,“ říká Tomáš Najgar, který řídí nákladní dopravu na berounském nádraží a se Sovou přicházel do kontaktu. Právě zde totiž Sova roky pracoval, momentálně ve funkci šéfa výhybkářů.

↓ INZERCE
01 obalka velka Autor: Respekt

Žádnou viditelnou stopu o sobě Sova nenechal ani v otevřených zdrojích a na sociálních sítích. Jediné, co lze dohledat, je, že mu je čtyřiačtyřicet let a se svojí ženou a rodiči bydlel v rodinném domku v jedné ze zelených čtvrtí Berouna. Zatímco jeho manželka šila dětské hračky, její muž dělil svůj zájem mezi rodinu a práci. V poslední době mu však ani na jedno nezbývalo tolik času jako dříve.

Několikrát do měsíce se totiž vydával do Prahy, což dříve nedělal. Zde, tvrdí policie, přebýval u své známé Radky P. v bytě, jenž měl sloužit jako „konspirační místo“ pro setkávání s dalšími později zadrženými radikály. Manželka nic netušila, protože jí prý Sova tvrdil, že musí dojíždět za lékařem, nebo se mu výlety překrývaly s prací. Policie Sovu a skupinu několika dalších lidí odposlouchávala od minulého roku na základě tipu jednoho ze svých informátorů.

Jaký ten tip přesně byl, není známo, ale asi závažný, když po něm detektivové Sovovi napíchli telefon a umístili prostorový odposlech do bytu Radky P. A vycházíme-li z policejních komuniké, vyplatilo se to: vyšetřovatelé totiž z rozhovorů v „konspiračním místě“ odposlechli plán na zničení vojenského vlaku.

Co všechno měli radikálové podle policie spáchat. Podrobnosti o "dosud nejsystematičtější násilné kampani organizované skupiny" - jak jejich činnost nazval odborník na extremismus Miroslav Mareš - čtěte v novém Respektu 20/2015, který vychází v pondělí 11. května (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].