0:00
0:00
Z nového čísla24. 5. 20153 minuty

Tak trochu jsem se styděl

S Josefem Baxou o odposleších Jany Nagyové, žalobcích utržených ze řetězu a svazování paciček mravencům

Josef Baxa
Autor: Milan Jaroš

Četl jste si v novinách vulgární části odposlechů mezi Petrem Nečasem a Janou Nagyovou?

Četl.

↓ INZERCE

Jak jste si připadal?

Tak trochu jsem se styděl.

Proč?

Vlastně jsem se styděl za to, jací jsou lidé, kteří donedávna působili ve veřejném životě a ve vysokých funkcích. Že ti lidé nemají tu úroveň, jakou bych si představoval v případě takových činitelů.

Nepřipadal jste si jako voyeur?

Ne. Já to samozřejmě nevyhledávám, ale tohle člověk nemohl v novinách minout. Samozřejmě vím, že se kolem toho vyrojila i řada otázek, jestli se to vůbec mělo zveřejnit, jak už před soudem, tak potom v médiích. Musíme si uvědomit, že to, co se stalo, byla reakce na veřejně vyslovovanou obhajobu některých obviněných. Tvrdili, že to všechno bylo jinak. Před soudem probíhá dokazování a odposlechy samozřejmě můžou být důležitým důkazem pro posouzení určitých verzí a podobně. V tomto případě je to prostě součást toho procesu, osvětluje to motivace a jednání určitých osob a staví je to do nějakého místa ve vztahu k tomu, co jim kladou za vinu.

Zveřejněné odposlechy mohou být hodně zraňující pro Nečasovu nezletilou dceru i pro jeho bývalou manželku. Bylo namístě, aby je soud pouštěl veřejně?

Ten dopad se jistě obsahově dotýká i té sféry osob, o kterých se tam nehovoří příliš hezky, ale ono to asi jde těžko oddělit. Princip veřejnosti hlavně v líčení před soudem je princip velice silný a výjimky by měly být spíše okrajové.

Dává zákon soudu nějakou možnost odposlechy utajit?

Zákon mluví celkem jasně, utajit lze, kdyby byly ohroženy nějaké utajované skutečnosti nebo mravnost. Ale že někdo o někom mluví ošklivě, že to nejsou pěkná hodnocení paní Nečasové? To myslím, že bychom mohli veřejnost vyloučit v každém druhém procesu.

titulka kindle kopie Autor: Respekt

Už dlouho se o české justici tak živě nemluvilo. Jeden den soud projednává

zneužití Vojenského zpravodajství

, druhý korupční proces s bývalým hejtmanem Davidem

Rathem

a třetí Nejvyšší soud po dvou letech propustí dvaadvacetiletého mladíka odsouzeného původně na třináct let do kriminálu za pokus o vraždu s tím, že pro to chyběly důkazy. Veřejnost i komentátoři zastávají často velmi nesmiřitelné postoje a výrazný je ve svých názorech i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Velký rozhovor s ním najdete v Respektu 22/2015, který vychází v pondělí 25. května (k dispozici je i pro čtečky Amazon KindleiPad/iPhone, tablety Android a v audioverzi). 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].