0:00
0:00
Z nového čísla15. 5. 20152 minuty

Radosti a starosti Pavla Tykače

Mohl mít klid od kauzy CS Fondů a největší uhelnou elektrárnu k tomu; zatím to nevypadá ani na jedno

Pavel Tykač je podle časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem. Jeho jmění odhadl na 26,4 miliardy korun
Autor: HN, Martin Svozílek

Mezi největšími tuzemskými miliardáři byste těžko hledali druhého muže, který má za sebou takovou proměnu jako Pavel Tykač. Z dravého finančníka a nájezdníka na banky a fondy z devadesátých let se stal postupně usedlý uhlobaron, který se zajímá o osud svých horníků a spolu se svou ženou se věnuje charitě. Jenže v poslední době se poklidné vody nedávných let zase hodně rozčeřily.

Tykače totiž už podruhé dostihla kauza vytunelovaných CS Fondů, z nichž se před neuvěřitelnými 19 lety vypařila víc než miliarda korun. Policie nedávno uzavřela obnovené stíhání podnikatele a navrhla ho obžalovat za údajný podíl na této dnes již legendární krádeži peněz drobných investorů ještě z dob kuponové privatizace. Návrh nyní zkoumá státní zástupce a rozhoduje, zda případ opravdu pošle k soudu, či ho uzavře jako ztracenou bitvu a celá kauza už definitivně skončí na smetišti dějin devadesátých let.

↓ INZERCE
01 obalka velka Autor: Respekt

Další zásadní rozhodnutí padne v Tykačově uhelném byznysu. V nejbližších dnech má polostátní energetická firma ČEZ rozhodnout, zda mu na základě tři roky staré opce prodá za miliardy korun svoji největší uhelnou elektrárnu v Počeradech, do níž Tykačovy doly dodávají uhlí.

Rozhodnutí je ve zdejší energetice považováno za událost roku – ale podle zatím neoficiálních informací, které Respekt získal, nebude z obchodu nakonec nic. ČEZ si elektrárnu, údajně ze strategických důvodů, oproti očekávání zatím nechá a Tykač se svou skupinou Czech Coal se tak nevyšvihne z těžaře i na významného výrobce elektřiny v Česku.

Na druhé straně a do třetice pro něj dobrou zprávou je, že Tykač po letech ostrých sporů zřejmě spěje k brzké dohodě s akcionáři další těžební firmy, v níž má angažmá, Sokolovské uhelné. Ti by mu měli podle informací ze zdrojů blízkých této společnosti za odchod z vlastnických struktur zaplatit zhruba čtyři miliardy korun. Podtrženo sečteno, málokdo z tuzemských top byznysmenů má letos před sebou tolik důležitých událostí jako právě Tykač.

Co rozhodlo o obnoveném vyšetřování? Jací svědci se objevili a rostl Tykačův uhelný byznys? Čtěte v Respektu 21/2015, který vyšel v pondělí 18. května (k dispozici je i pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi). 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].