0:00
0:00
Z nového čísla8. 11. 20143 minuty

Když bankrot, tak s mafií

Český byznys svírají machinace v insolvenčních řízeních

Ministerstvo spravedlnosti se s podnikateli shoduje, že podvody v insolvencích se skutečně šíří
Autor: Profimedia.cz

Danuše Marešová je rozčilená tak, že si to, jak říká, nikdo ani neumí představit. Penzistku z Pardubic přivedl do tohoto stavu bankrot podnikatele, který měl pronajatý jejich rodinný kamion. Podnikatel jí dluží stovky tisíc korun, ale ani po více než dvou letech insolvenčního řízení to nevypadá, že by z něj správce nebo soud něco dostal. I přesto, že měl dotyčný autodopravce před vyhlášením bankrotu další majetek a řadu bankovních účtů, teď tvrdí, že má jen otáčecí židli a mobil, nemůže najít účetnictví, a věřitelům tak nezbývá než jen podávat žaloby, kterými jsou soudy zavaleny. „Pan soudce mi řekl, že to musím brát trochu s nadhledem,“ popisuje podnikatelka, jež si myslela, že si na důchod s manželem trochu přilepší.

Marešová je jednou z desítek lidí, kteří se v minulých týdnech a měsících obrátili na Svaz průmyslu a dopravy ČR, jenž začal množící se případy podnikatelů poškozených machinacemi v insolvencích shromažďovat a bít na poplach, aby situaci stát řešil. Hlavním mluvčím se stal viceprezident svazu Pavel Juříček, který se nedávno sám dostal do podobného problému. V bankrotu své firmy Mora-Top, jenž původně začal kvůli dluhům v řádu milionů korun, nakonec Juříček o firmu přišel a ještě mu hrozilo, že přijde i o majetek své další firmy Brano Group v hodnotě sto milionů korun.

↓ INZERCE

Viceprezident Juříček kauzu veřejně označil za důkaz řádění insolvenční mafie v Česku a postupně se na něj začali obracet další podnikatelé s podobnými zkušenostmi. „Identifikovali jsme určité skupiny lidí včetně správců či soudců, kteří spolupracují v podezřelých insolvencích. Působí téměř v každém kraji,“ popisuje Juříček, který nasbíral už na sedmdesát podivných kauz a obrátil se s nimi na ministerstva spravedlnosti, financí i průmyslu. „Můžu říct, že Česká republika je tím úplně prolezlá, člověk se úplně třese a omdlívá, když vidí, co se to tady děje. Mezi podnikateli se tomu říká pátá vlna privatizace.“

Ministerstvo spravedlnosti se s podnikateli shoduje, že podvody v insolvencích se skutečně šíří a že je potřeba je řešit. Jenže pouze úpravy zákonů podle úřadu nepomohou. „Když máte etablovanou zločineckou strukturu, a tu v insolvencích považujeme za jistou, tak ji nezničíte tím, že uděláte nějakou rychlou změnu legislativy,“ vysvětluje náměstek ministryně Robert Pelikán. Podle něj by byl v nynější situaci na různé chobotnice kolem bankrotů mnohem účinnější policejní zásah.

Jak rozbít mafie a v jakých konkrétních případech opravdu o mafie jde? Čtěte v novém Respektu 46/2014, který vychází v pondělí 10. listopadu (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].