Amazonky našich předků
Muži a ženy – to je základní rozlišení v dnešních diskusích o genderu. V pravěku přitom mohlo existovat více kategorií. Svědčí o tom výzkumy dávných hrobů i pozorování přírodních národů.
Doba velkých změn
S počátkem eneolitu (pozdní doba kamenná, 4300–2300 př. n. l.) roste význam společenské role mužů, kteří soustřeďují moc spojenou s novým systémem obdělávání půdy, bohatstvím nadvýroby a později i s kontrolou nad zpracováním kovů. Otevírá se také prostor k prvotním řemeslným specializacím, prospektorské a sezonní hornické činnosti, ale také ke kultovním rituálům a budování monumentů (například Stonehenge a megalitické hroby), aktivitám, které dnes, po více než dvou tisíciletích monoteismu, patrně neumíme přesně interpretovat.
Novým fenoménem je výroba neloveckých zbraní, které sloužily především jako symbolické odznaky moci. Jde zejména o kamenné sekeromlaty či kulovité mlaty (palcáty), později také měděné dýky a lukostřeleckou výbavu kultury se zvoncovitými poháry. Nárůst počtu zbraní a jejich pestrost však neznamená, že eneolit byl obdobím neklidu a válek. Již tehdy totiž existovalo ceremoniální válečnictví, v rámci něhož nebylo cílem protivníka zabít, ale vystavit na odiv svou statečnost.
Celý článek si můžete přečíst ve speciálním dvojčísle, které vyjde v pondělí 27. 6. 2011.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].