0:00
0:00
Vidlemi12. 1. 20113 minuty

Sazka, hazard, Ulčák a Klaus

Vlajky s logem Sazka před sídlem společnosti
Autor: HN, René Volfík

Dnes se možná rozhodne o odvolání managementu společnosti Sazka. A zřejmě i o možném novém majiteli části podniku. Vlastně by nás to nemuselo zajímat. Sazka je soukromá společnost – byť vlastněná sportovními svazy – a co by nám mělo být do jejích obrovských finančních problémů, způsobených především stavbou nové pražské hokejové haly. Jenže nám bohužel v tomto případě po tom hodně je.

Krátký vstup do historie. Sazka byla donedávna (ještě přede dvěmi lety) nejsilnějším hráčem na trhu s hazardem. Nešlo ani tak o loterie, ale hrací automaty a později videoterminály. V prvním byla Sazka králem, v druhém poměrně úspěšná. Hazard vynáší obrovské peníze, především zásluhou dost šíleného zákona o loteriích, který umožňuje obrovské daňové úniky, praní špinavých peněz, včetně těch koruptivních. Tento zákon se snažilo v minulých šesti sedmi letech změnit několik poslanců a senátorů. Neuspěli, jejich kolegové – napříč politickým spektrem – je vždy přehlasovali.

Zákon je špatný, plodí hráčskou závislost, zločin, daňové úniky a korupci. Politici to vědí a přesto jej nemění. Jak dobře musí majitelé hazardních společností platit stranám, aby odstrašující zákon neměnili? Sazka v tom lobování a pravděpodobně i uplácení hrála deset let hlavní roli.

Přede dvěmi lety se podmínky změnily, Sazka nezachytila pořádně nástup dvou nových směrů hazardu - videoterminály a internetové sázení. Dostala se do dluhů a dnes jdou po ní dravci, kteří chtějí zaujmout její místo v hazardu. Penta, Synot, miliardář Vítek, další miliardář a někdejší svazák Ulčák. Proč ne. Jsou to obchodníci a mohou koupit, co chtějí.

Jenže problém je v tom, že všichni si od Sazky slibují, že převezmou její aktivity na trhu s hazardem. Aby se jim investice vyplatila a vrátila co nejdříve, využijí svého vlivu na politiky, aby zákon o hazardu neměnili nebo jej změnili, ale tak, aby to všem vyhovovalo. V hazardu se podle odhadů policejních expertů ztrácí ročně až sto miliard špinavých korun. Ne, nejde o peníze, které prohráli gambleři a další nešťastníci. Jde o zisky temných a nečitelných společností, které často stojí za společnostmi provozujícími hazard, a které těch sto miliard – zisk z organizovaného zločinu od drog, přes prostituci až po zločiny bílých límečků – prostě protáhnou a vyčistí přes různá kasina, herny a nekontrolovatelné finanční odvody, včetně těch peněz, které pocházejí z korupce nebo jsou na korumpování určeny.

To všechno musel vědět i prezident Klaus, přesto loni – když prošla aspoň trochu slušná, byť malá novela zákona, která mohla stav začít měnit – nový zákon nepodepsal a hodil ho tak do koše. Takže už víme, proč by nás měla Sazka zajímat.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].