0:00
0:00
V pasti pohlaví26. 7. 20244 minuty

Influenceři mohou kluky radikalizovat podobně jako islamisté

Andrew Tate a spol. cílí na nejisté a osamělé mladé muže. Stejně jako Islámský stát

Autor: ČTK / AP / Alexandru Dobre

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.

Britská policie tento týden vydala souhrnnou zprávu týkající se násilí na ženách a dívkách. (Obvyklý dodatek – násilí mohou být samozřejmě vystaveni i muži každého věku, u žen je však problém násobně větší, proto se mu věnuje zvláštní pozornost.) Z dokumentu a připojených vyjádření policejního vedení vyplývá kromě toho, že situaci označují za alarmující, jedno zásadní sdělení: mladé muže mohou k násilnému chování nasměrovat a obecně radikalizovat on-line influenceři, a to podobně jako to dělají islamisté a jiní teroristé.

Mezi „náboráři“ IS a mizogynním influencerem Andrewem Tatem a jeho kolegy z manosféry, jak se souhrnně říká on-line prostoru, kde se propaguje ultrakonzervativní pohled na role mužů a žen, extrémní formy maskulinity či pohrdání ženami, je samozřejmě celá řada rozdílů. Cílí ale na podobný typ mladíků, shodně využívají reálně existujících problémů, s nimiž se dnešní kluci potýkají, a používají u toho podobné metody.

↓ INZERCE

Nabízejí strukturu a řád lidem, kteří vyrůstají v chaosu, zázemí a podporu osamělým, vykořeněným a nejistým, porozumění nepochopeným, cestu k výdělku lidem z ekonomicky nestabilních poměrů, klukům bez táty jasný mužský vzor, jasný cíl tam, kde chybí. Zatímco potíže jsou reálné, vysvětlení, které mladí muži v manosféře dostanou, a nabídka řešení naopak s realitou nemají mnoho společného. A jsou naopak velmi nebezpečné.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc