Coubertin by se divil
Co všechno lze odečíst z účasti žen na olympiádě
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
Příští týden začíná letní olympiáda v Paříži a je zajímavá (nakonec jako víceméně všechno) také z genderového hlediska.
Jednak se v souvislosti s kláním znovu projevily mimořádně zastydlé domácí názory na to, jak má vypadat „správný“ muž a „správná“ žena. Kolekci návrháře Jana Černého, kterou si obléknou čeští olympionici a olympioničky na slavnostní zahájení, sice řada lidí ocenila a nakonec se objevila v několika top výběrech nejzajímavější sportovní módy, ale jinak provokovala zejména její plánovaná nebinárnost.
Jinými slovy – že jsou stejné modely určené pro muže i ženy. To je pozoruhodné zejména proto, že se u toho její kritici často odvolávali na údajně odvěké tradice oblékání, jež zdůrazňovalo ženskost a mužnost nositele. Až na to, že vůbec. Přísné dělení barev, látek a střihů je naopak vynález velmi moderní. Evropě vládli celá staletí muži v krajkách, parukách a na vysokých podpatcích – a o jejich mužnosti kupodivu nikdo nepochyboval.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu