Mareček a Mireček to potřebují vysvětlit
Jak se v českém veřejném prostoru projevuje mansplaining
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
V životě ženy může nastat řada pozoruhodných situací, přičemž jedna z obzvláště radostných je, že když vám začne nějaký muž něco vysvětlovat. Na tom by samozřejmě nebylo nic divného, pokud by šlo o příležitost, v níž je výklad nejen očekáván, ale přímo vyžadován.
To je častý omyl, který se objevuje u pojmu „mansplaining“ vycházejícího z anglického man explains – tedy muž vysvětluje. Nejde jen o to, že na poučované straně je žena a na poučující se nachází muž, jde o celkový kontext. V jakém vzájemném vztahu diskutující jsou a zda je na tom povaha daného vztahu založena, zda bylo vysvětlení a poučení explicitně vyžádáno. A především, jestli má poučující znalosti a zkušenosti, kterými poučovaná nedisponuje. Například novinářská profese je založena na tom, že mi neustále někdo – a často muži – něco vysvětluje, což je v pořádku, protože jsem o to požádala.
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/4a4d220f-e9d8-4c00-871f-f605c2017a8a.jpeg?width=1920&height=600&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
![](https://i.respekt.cz/data.eu.cntmbr.com/respekt-prod/respekt-prod/346d208b-db3f-4735-8aae-a35cff633dcb.jpeg?width=3840&height=651&fit=crop&gravity=0.5x0.5)
Jako „mansplaining“ jsou naopak označovány situace, kdy má žena buď stejné, ne-li větší znalosti než muž, což dotyčný buď neví – nebo to ví, ale nehraje to pro něj roli. Anebo si je toho vědom moc dobře a účelem vysvětlování není ženě reálně něco objasnit, ale spíše ukázat, kde je její místo, zdůraznit vlastní převahu a zasít v ní pochybnost o vlastních schopnostech…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu