Trumpova obchodní válka proti realitě
Jeho sen o návratu do roku 1900 se může splnit. Bohužel
Den osvobození“ je výstižný název pro politiku prezidenta Donalda Trumpa, který zavedl nová a vysoká cla proti zemím celého světa. Spojené státy jsou podle něj týraná kolonie, kterou využívají jiné země a obírají ji o pracovní místa, průmysl a peníze. „Naše země a její daňoví poplatníci byli více než padesát let okrádáni,“ ohlásil, když minulou středu oznamoval své plány. Trumpovi nohsledi, viceprezident J. D. Vance nebo ministr obchodu Howard Lutnick, to po něm papouškují a vykreslují obraz zoufalé země s prázdnými továrnami, nezaměstnanými dělníky a stagnujícími mzdami.
Skutečnost je úplně opačná. A jen díky tomu, že je opačná – jinými slovy díky bezkonkurenční ekonomické síle Ameriky – se Trump může o svou celní politiku vůbec pokoušet. Je to právě ekonomická síla USA, co mu umožňuje snažit se donutit zbytek světa, aby se podřídil jeho vůli. Trump však využívá americkou moc tak rozmarným, ničivým a hloupým způsobem, že nakonec skoro určitě prohrají všichni.
Skutečným ekonomickým příběhem posledních třiceti let je toto: Spojené státy utekly všem svým hlavním konkurentům. V roce 2008 byla americká ekonomika přibližně stejně velká jako ekonomika eurozóny, nyní je téměř dvakrát větší. V roce 1990 byly průměrné mzdy v USA asi o 20 procent vyšší než celkový průměr ve vyspělém světě; nyní jsou přibližně o 40 procent vyšší. V roce 1995 byl Japonec z hlediska HDP na obyvatele o 50 procent bohatší než Američan; dnes je Američan asi o 150 procent bohatší než Japonec. Nejchudší americký stát Mississippi má ve skutečnosti vyšší HDP na obyvatele než Velká Británie, Francie nebo Japonsko.


A přesto je Trump přesvědčen, že po celou tu dobu Amerika ve skutečnosti rychle upadá. Jeho pohled na svět jako by zamrznul v šedesátých letech minulého století, kdy byla Amerika – nebo tak si to chce pamatovat – průmyslová velmoc. (Další součástí tohoto obstarožního pohledu na svět je přeceňování Moskvy, kterou Trump zřejmě vidí jako klíčového globálního ekonomického hráče, s nímž může uzavírat spoustu důležitých dohod. Rusko, a je to bizarní, bylo z nových cel vyjmuto.)
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu