Příběh o pokroku musíme vyprávět jinak
Technologičtí vizionáři připomínají britské podnikatele začátku 19. století
Při vyhlašování Nobelových cen se laická veřejnost zhusta setkává se jmény, která často nezná. Výjimkou bývají literáti, ale letos se to týkalo i držitelů cen za ekonomii, jimiž byli Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson působící ve Spojených státech, a to za výzkum vlivu institucí na prosperitu.
Zejména první jmenovaný patří k nejcitovanějším ekonomům 21. století a spolu s Robinsonem napsal dva fundované, na výzkumech založené a zároveň čtivé tituly. V knize Proč státy selhávají popisují, že pro prosperitu nejsou nejdůležitější neměnné podmínky jako podnebí či geografie, ale politické a ekonomické instituce. V následujícím Úzkém koridoru pak zdůrazňují nutnost neustálého vyjednávání mezi byrokratickým státem a společností.
Právě v době nobelovské sezony se česky příhodně objevil další „navazující“ titul Moc a pokrok. Tisíciletý zápas o moc a prosperitu. Kniha, kterou tentokrát sepsal Acemoglu s Johnsonem, loni po vydání originálu získala nadšené recenze. Zabývají se v ní tím, jak se v minulosti (ne)dařilo rozdělovat zisk plynoucí z nových technologií a jaké ponaučení z toho může plynout pro dnešek.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu