Pozor, Huawei naslouchá!
Česko připravuje zákon o kybernetické bezpečnosti
Poslanci začali projednávat zákon, který řeší závažná bezpečnostní rizika tuzemského kybernetického světa. Ochranu státu, jeho občanů i firem před útoky hackerů – především těch pracujících v úkolu a mzdě nepřátelských zemí. Ve sněmovně se očekává velká debata, na kterou se připravuje i jeden z možných cílů zákona, Čína, jejíž hospodářská komora nedávno zaplatila „poznávací zájezd“ do Pekingu – doplněný schůzkou se šéfy tamního technologického gigantu Huawei – členovi digitálního podvýboru sněmovny a v současnosti kritikovi nové normy Marku Novákovi (ANO).
Česko bylo dosud v prosazování kybernetické bezpečnosti premiantem. Zdejší Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) je dokonce jedním z hlavních architektů klíčové definice, přijaté v minulých letech v EU i USA, která má západní svět ochránit před hackerskými útoky skrze technologie z nedemokratických zemí, především právě z Číny.
Definice vychází ze známého faktu, že čínské firmy jsou podle tamních zákonů povinny spolupracovat s vládou, jejíž tajné služby tak prostřednictvím technologií od těchto firem zabudovaných do strategických kybernetických uzlů v zahraničí mohou získávat rozsáhlé špionážní informace. Kromě toho pak samozřejmě hrozí ještě nebezpečí, že získá-li Peking vliv na fungování důležitých digitálních sítí, může náhlým zastavením dodávek (třeba jako pomstu za nějakou návštěvu tchajwanského politika) v podstatě ochromit fungování státu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu