Častější a ničivější. Vědci ukázali, jak nedávné povodně souvisejí s ohříváním planety
Nová studie mapuje vliv klimatických změn na zvyšující se frekvenci jevů, jakým byla tlaková níže Boris
Historicky vůbec největší příval deště zaznamenaný ve střední Evropě. Rozmar počasí, na jehož síle se výrazně podílela změna klimatu způsobená člověkem. Tak vidí odborníci z prestižních evropských vědeckých pracovišť putování tlakové níže Boris nad střední Evropou, kde v zemích od Rumunska po Polsko způsobila nedávné povodně a vyžádala si nejméně 24 lidských životů.
Závěry svých analýz publikovali v nové, takzvané atribuční studii představující nedávnou katastrofu právě v kontextu klimatických změn. Přidali varování pro vlády v regionu: v dosavadní praxi nelze pokračovat, ať už se to týká stavebního rozvoje v záplavových územích, pomalého zavádění protipovodňových opatření nebo – což je samozřejmě globální poselství – také vypouštění skleníkových plynů do atmosféry.
Vědci sdružení v iniciativě World Weather Attribution (WWA) – jde například o experty z britské Imperial College London, Nizozemského královského meteorologického ústavu a také z Česka či Polska – znovu potvrdili, že nebýt oteplování, přicházely by silné ničivé srážky méně často a s menší intenzitou. Konkrétně: kvůli dosavadnímu oteplení stoupla pravděpodobnost dešťů, jaké přinesl Boris, tlaková níže vyvolaná střetem arktického vzduchu proudícího ze severu s neobvykle horkým vzduchem nad západním Středomořím, na dvojnásobek.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu