Největší problém Evropy je její zaostávání za Spojenými státy
Věděli jste, že Velká Británie je dnes chudší než Mississippi?
Američan se dnes může v Evropě ocitnout ve zvláštní situaci – nebo taková byla alespoň moje zkušenost, když jsem tam nedávno strávil týden na cestě mezi Německem, Norskem a Španělskem. Ve Spojených státech diskutujeme o svých ekonomických problémech. V Evropě se debatuje o tom, jak Evropa nedokáže držet krok s americkou ekonomickou velmocí.
Fakta jsou neúprosná. Ještě v roce 2008 byly ekonomiky Spojených států a eurozóny zhruba stejné. Dnes je americká ekonomika téměř dvakrát větší než evropská. Nejde přitom pouze o jeden údaj. Průměrný evropský příjem je nyní o 27 procent nižší než ve Spojených státech a průměrná mzda je nižší o 37 procent. Když Britové opouštěli Evropskou unii, snili o navázání těsných vztahů se Spojenými státy, téměř jako by se měli stát 51. státem Unie. Kdyby k tomu došlo, jistě by rychle vystřízlivěli při vědomí, že se stali 51. nejchudším americkým státem s hrubým domácím produktem na obyvatele nižším než v Mississippi.
Americká ekonomika dnes evropskou zcela zastíní. Evropskému kontinentu dominují americké technologické firmy. Americké banky vykazují větší zisky než evropské. Americká energetika dokázala podpořit prudký rozvoj výroby a láká do Spojených států i evropské firmy. Jak mi řekl jeden generální ředitel v Německu: „V Americe se snáze podniká, má méně regulací a v tomto okamžiku také mnohem levnější energie. Jak bych mohl racionálně investovat v Evropě?“ O útěku z Evropy a uvedení akcií na newyorskou burzu uvažovaly i dvě největší evropské ropné společnosti, Shell a TotalEnergies.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu