0:00
0:00
5. 5. 20245 minut

Volání po změně režimu v Pekingu je nebezpečné

Republikáni kritizují Bidena, že je k Číně moc měkký. To, co navrhují oni, je mnohem větší risk

Svět je teď hodně nervózní místo. Evropa je pohlcená svou největší pozemní válkou od roku 1945 a v krvavém konfliktu se zmítá i Blízký východ. To by ale všechno vybledlo vedle toho, co by se začalo dít na třetí možné válečné frontě – v Asii, s účastí Spojených států a Číny. Tohle napětí v posledních měsících pokleslo. Washington i Peking se snaží své vztahy urovnat. Z Washingtonu se ale teď začínají ozývat naléhavé hlasy, ať se to změní. 

Ve svém eseji v časopise Foreign Affairs navrhují Matt Pottinger a Mike Gallagher, aby Spojené státy začaly směrem k Číně uplatňovat politiku zadržování, po vzoru studené války. Bude to prý vítězná strategie, protože pobídne Číňany ke „zkoumání nových modelů rozvoje a vlády“. Pottinger mi v mém pořadu na CNN minulý týden řekl, že „dobře provedená americká strategie by přirozeně vedla k nějaké formě zhroucení režimu v Pekingu“. Pottinger byl Trumpův nejvýše postavený poradce pro Čínu, Gallagher je odcházející kongresman, který předsedá výboru pro vztahy s Čínou. Jejich pohledy budou v případné budoucí republikánské vládě vlivné.

↓ INZERCE

Pottinger a Gallagher říkají, že strategie prezidenta Bidena – kontrolované soupeření s Čínou – ani trochu nestačí. Prý dělá politiku détente jako v sedmdesátých letech. Měl by se prý raději inspirovat léty osmdesátými a reaganovskou politikou ostrého tlaku, který má Peking dotlačit do kouta. Podle nich jsou třenice a napětí ve vztahu s Čínou vítaná věc a mělo by jich být víc.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc