Pravidelný projev amerických prezidentů před oběma komorami Kongresu bývá vždy svérázný spektákl. Kdy jindy se třeba dočkáte, aby nejmocnějšímu demokraticky zvolenému politikovi spílali demokraticky zvolení zákonodárci nahlas a v přímém televizním přenosu do „lhářů“, jako to letos předvedla republikánská propagátorka konspiračních teorií Marjorie Greene. Samotný obsah projevu je vlastně někdy méně důležitý než divadlo s ním spojené, hlavně pokud tedy nežijete v Americe a neřešíte nuance tamní ekonomiky a domácí politiky.
Letos nicméně slova Joea Bidena sledoval kdekdo, nad jeho projevem o stavu unie se totiž vznášela základní otázka: jedná se o startovní výstřel prezidentova pokusu kandidovat do úřadu podruhé, nebo se o takový startovní výstřel nejedná, což v důsledku znamená, že projev je začátkem konce Bidenovy politické kariéry? Biden přímo neřekl tak ani tak, podoba jeho vystoupení nicméně napovídá, že první možnost je nejspíš blíže pravdě. Joe Biden se ve svých osmdesáti letech chystá na pokus zvítězit v prezidentských volbách i napodruhé.
Co tomu napovídá? Zaprvé, nenaznačil opak, i když spekulace mohl rázně ukončit, a otevřít tak prostor ke kandidatuře svým kolegům v Demokratické straně. Zadruhé, jeho projev se navzdory okolnostem jen velmi málo zajímal o zahraniční dění. Jestliže se předchozí dny nesly ve znamení čínského špionážního balonu nad USA, americký prezident toto zjevné narušení vzdušného prostoru Ameriky odbyl slovy: „Jak jsme dali minulý týden jasně najevo, pokud Čína ohrozí naši suverenitu, budeme jednat a naši zemi chránit. A to jsme také udělali.“ Ruská invaze na Ukrajinu si nevysloužila o mnoho větší zájem. Zemětřesení v Turecku a Sýrii se do projevu vůbec neprobojovalo.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu