Amerika pohřbila Tyrea Nicholse, jednadvacetiletého černošského muže, kterého o týden dříve doslova umlátila pětice jiných černošských mužů v policejních uniformách. Policejní vraždě v Memphisu předcházela dopravní kontrola, Tyre Nichols podle prvních zpráv policie „neřídil plynule“. Proč přesně došlo vzápětí k brutální potyčce mezi policisty a mladým mužem, není dosud známo, Nichols nebyl ozbrojen a ze záznamů kamer je zjevné, že se během tříminutového mlácení nijak nebránil. Přivolaná lékařská pomoc přijela s půlhodinovým zpožděním a další dlouhé minuty oběti útoku nijak nepomohla. Policisté jsou obviněni z vraždy, několik dalších příslušníků policejního sboru i zdravotníků zproštěno služby. Zděšený úžas nad nepochopitelnou vraždou zůstává.
Američané se v podstatě přou o to, zda je tento další příklad policejní brutality výsledkem všeobecně rozšířeného systémového rasismu, který je americké policii natolik vlastní, že ho bez dalšího automaticky přejímají i policisté černé pleti, nebo zda se v tomto případě jedná o zvrácený čin jednotlivců. Obě interpretace mají svá úskalí. Aktivisté bojující proti rasismu policejních sborů například často jako protiopatření požadují, aby rasové a etnické složení jednotlivých policejních oddílů odpovídalo místu, v němž působí. Jiní znalci prostředí mají naopak za to, že americká policie skutečně vnímá jednání s etnickými menšinami často jako formu „boje s nepřítelem“, a to bez ohledu na to, k jaké rase či etniku ve skutečnosti patří její vlastní příslušníci.
S policejní reformou si přitom země neví rady. V Kongresu leží již druhým rokem zákon pojmenovaný po další známé oběti, zavražděném Georgi Floydovi. Zákon omezuje například přísun těžké techniky do řad americké policie a snaží se omezit či zakázat některé problematické policejní metody. Zákonodárci se však od počátku nedokážou dohodnout na tom, jakým způsobem a zda vůbec omezit dnes běžnou imunitu policistů. Pětice, jež vraždila v ulicích Memphisu, měla ostatně předpisově na uniformách připevněné kamery a své běsnění po celou dobu natáčela. Vlastně se ani nezdá, že by „muži zákona“ měli pocit, že dělají něco špatného.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].