Slovensko se posunulo k předčasným volbám. Vláda vedená premiérem Eduardem Hegerem (OĽaNO) padla v polovině prosince, když jí parlament vyjádřil nedůvěru, a od té doby se strany dohadují, co dál. Ukázalo se, že jediným řešením jsou předčasné volby, ale k tomu bylo třeba změnit ústavu: Slováci v ní neměli zakotvenou možnost předčasně rozpustit parlament. Minulou středu se cesta k předčasným volbám otevřela, protože možnost zkrátit volební období Národní rady SR poslanci do ústavy dodali.
Hlasovat o termínu předčasných voleb budou zákonodárci teď v poslední lednový den. Je to nejzazší termín, který jim k dohodě na řešení slovenské politické krize poskytla prezidentka Zuzana Čaputová, jinak by vyměnila kabinet v demisi za úřednickou vládu. To politické strany nechtějí.
Nejsilnější opoziční strany – Hlas vedený Peterem Pellegrinim a Smer vedený Robertem Ficem – navrhují vyhlásit volby už na květen nebo červen. Strany dosavadní koalice se snaží termín posunout až na konec září. Vysvětlují to snahou oddálit nástup opozice k moci, aby se stihly dokončit soudní procesy a stíhání kvůli korupci z Ficovy éry, než je případná nová vláda zastaví. Průzkumy voličských preferencí dlouhodobě ukazují, že šance na výhru voleb má Hlas a v těsném závěsu Ficův Smer. „Zastavit vyšetřování a soudy jsou opravdu silný motiv Fica i Pellegriniho,“ říká komentátor slovenského Denníku N Martin M. Šimečka, „ale z pozorování poslanců vlády, která na případné výhře antisystému nese významný podíl, se domnívám, že si chtějí prodloužit volební období hlavně proto, aby měli co nejdéle poslanecké platy. Většina lidí z OĽaNO se do parlamentu už nikdy nedostane a chtějí si to užít.“
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu