Útočí v malých skupinkách zhruba deseti pěšáků vyzbrojených granátomety. Jejich cílem je dostat se co nejblíže k ukrajinské obraně a dosažené pozice držet i za cenu úplného zničení jednotky. Nikdy se neobracejí na ústup, protože ten se trestá popravou. Mají rozkaz své padlé či zraněné spolubojovníky nechat ležet na zemi, aby neztráceli čas. Pokud útok selže a všichni bojovníci jsou zabiti, ihned vyráží na zteč další vlna.
Výše uvedených pět vět přibližuje taktiku, jakou právě teď v bojích na východě Ukrajiny používají příslušníci známé Wagnerovy skupiny, soukromé žoldnéřské armády, na jejíž služby se Vladimir Putin ve své válce stále více spoléhá. Jsou to totiž právě Wagnerovci, kteří díky své brutální taktice dokážou dosahovat úspěchů, které ruská propaganda potřebuje a jichž regulérní armáda dlouhodobě není schopna. Naposledy se to ukázalo minulý týden, kdy Ukrajinci po těžkých bojích ztratili strategické město Soledar, k jehož dobytí se přihlásili právě Wagnerovci a jejich velitel Jevgenij Prigožin. „Wagnerova skupina je ta nejzkušenější armáda na světě,“ pronesl vítězoslavně oligarcha oblečený do vojenské uniformy v troskách Soledaru. Bývalý trestanec, který se po rozpadu Sovětského svazu vypracoval na podnikatele a poté s Putinovým souhlasem založil soukromou armádu, díky svým válečným úspěchům stoupá v ruské mocenské hierarchii a mluví se o něm jako o muži, který by jednou mohl nahradit Putina.
Po úspěších Wagnerovců se na fungování skupiny soustřeďuje pozornost médií, ale i vojenských analytiků a válečných stratégů. Mluví se o rostoucím vlivu Prigožina, ale také o hrozbě, jakou jeho armáda představuje pro Ukrajinu. Jejich brutální taktice je těžké čelit, konstatuje dokument vypracovaný na konci prosince ukrajinskou vojenskou rozvědkou, který se podařilo získat americké stanici CNN. „Je to jediná taktika, která umožňuje špatně vycvičeným ruským vojákům dosahovat úspěchů,“ píše se v dokumentu, jenž naznačuje, že žoldnéřský styl boje začíná přebírat i oficiální ruská armáda. „Místo klasických taktických praporů se dnes uvažuje o přechodu na malé útočné jednotky,“ píše se v dokumentu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu