0:00
0:00
19. 8. 20232 minuty

Školková bariéra

A co říkáte na to, že ukrajinské děti zabírají ve školkách místo těm našim? U doktora člověk úplně nechce probírat aktuální dění ani vyvracet hoaxy, ale když v ordinaci neprozřetelně přiznáte novinářskou profesi, někdy se tomu prostě nevyhnete. Lékařka to prý slyšela od řady žen, kterým bylo řečeno, že před jejich dětmi „musejí dostat přednost“ malí Ukrajinci.

Tento rozhovor se mi vybavil u zprávy, že ve výzkumu agentury STEM projevily ženy větší skepsi k pomoci uprchlíkům než muži. To je překvapivé zejména proto, že jinak ženy hrají v pomoci druhým obvykle jasný prim. Na konkrétní důvody se výzkumníci neptali, ale ředitel výzkumu STEM Jaromír Mazák nabízí možné vysvětlení v tom, že právě ženy více pociťují příchod desítek tisíc Ukrajinek s malými dětmi, které pro ně představují „konkurenci“ na trhu práce nebo v boji o chronicky nedostatková místa ve školkách. 

↓ INZERCE

Pověsti o tom, že ukrajinské děti „kradou“ místa v mateřinkách místním, kolují od příchodu uprchlíků, zprávy o upřednostňování před českými dětmi se ovšem neukázaly jako podložené. Tyto obavy by ale neexistovaly, kdyby český stát a samospráva konečně začaly řešit dlouhodobý podstav v nabídce předškolního vzdělávání. Stejně jako by bylo možné lépe začlenit Ukrajinky do české společnosti, protože by jim tento servis usnadnil hledání práce: podle výzkumu společnosti PAQ Research z letošního června pracuje v uprchlické komunitě jen necelá třetina matek dětí do pěti let, a právě nemožnost umístit dítě do vzdělávacího zařízení uvádějí Ukrajinci a Ukrajinky mezi hlavní důvody, které jim ztěžují hledání zaměstnání. „Nedostupnost školek, dětských skupin a dalších služeb péče o děti je jednoznačnou bariérou pro zapojení se do pracovního trhu,“ říkají to jinými slovy výzkumníci PAQ Research. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc