Když po vlně veřejného hněvu způsobené v roce 2018 nájemnou vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové Slováci zjistili, že jejich policii ovládají politici a s nimi spříznění mafiáni, zdálo se to být bodem zlomu: padl kabinet mocenského suveréna Roberta Fica a policie začala s vlastní očistou. Ta trvá dodnes. Na začátku srpna například vyšetřovatelé z elitní Národní kriminální agentury (NAKA) zadrželi a z korupce obvinili bývalého policejního prezidenta z Ficových dob Tibora Gašpara, který chce v nadcházejících podzimních volbách na kandidátce ficovského SMERu proniknout do parlamentu. Minulý čtvrtek pak na Slovensku proběhly policejní razie, které buď vytouženou očistu zamotaly, anebo ji naopak posunuly o kus dál.
Razie NAKA dostaly krycí název Rozuzlení a proběhly v budovách tajné služby SIS a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Vyšetřovatelé mají podezření, že současný šéf tajné služby Michal Aláč je součástí organizované skupiny, která se snaží mařit vyšetřování vysoce postavených policistů z ficovských dob (třeba jako je Gašpar). Šéfa NBÚ Romana Konečného pak viní z toho, že zneužívá své pravomoci a vyhazuje kolegy, kteří odmítají – nebo u kterých má podezření, že by odmítli – jeho nezákonné požadavky a příkazy.
Především obvinění Michala Aláče působí na první pohled překvapivě. Do čela SIS byl jmenován v roce 2021 kabinetem Igora Matoviče a měl být součástí postficovského obrození v bezpečnostních složkách. Přesto podle vyšetřovatelů patřil ke skupině, která se snažila chránit dnes stíhané policisty z dob vlády SMERu. Spolu s Aláčem jsou obviněni bývalí policisté a podnikatel známý kontakty ve vyšších mocenských patrech.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu