Letní snění o Blízkém východě: Biden zkouší vyjednat převratnou dohodu Izraele se Saúdskou Arábií
Na Blízkém východě vládne opatrný optimismus. Světová média jako deníky The Wall Street Journal nebo Financial Times přišly minulý týden s obsáhlým zpravodajstvím, podle něhož se rýsují základní obrysy bezpečnostní dohody mezi Spojenými státy, Saúdskou Arábií a Izraelem. Saúdská Arábie by podle chystané dohody měla diplomaticky uznat Izrael výměnou za dodávky zbraní ze Spojených států, americké bezpečnostní záruky a podporu saúdskoarabského civilního jaderného programu. Izrael by výměnou za diplomatické uznání a odpovídající bezpečnostní spolupráci měl zaujmout vstřícný postoj k budoucímu palestinskému státu. Uznání Izraele ze strany Saúdské Arábie by pravděpodobně vedlo i další arabské země k přehodnocení postoje k židovskému státu.
Administrativa Joea Bidena se strategickou dohodou snaží vyrovnat stoupající vliv Číny na Blízkém východě. Peking v uplynulých měsících inicioval podobnou bezpečnostní dohodu, tentokrát mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Podle deníku The Wall Street Journal je jedním z požadavků Washingtonu slib Rijádu, že neumožní výstavbu čínských vojenských základen na území svého království. Mezi další cíle Bidenovy administrativy patří závazek Saúdské Arábie, že bude i nadále vyžadovat po svých zákaznících, aby za ropu platili v dolarech. Rijád by měl také omezit využívání čínských technologií.
Jednání o průlomové dohodě normalizující vztahy mezi dvěma nejsilnějšími zeměmi Blízkého východu probíhají již měsíce, k pokroku mělo podle deníku Financial Times dojít během červnových návštěv amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena a amerického poradce pro otázky národní bezpečnosti Jakea Sullivana v Rijádu. Ti měli na jednáních s korunním princem Muhammadem bin Salmánem oznámit vstřícnost vůči jeho jaderným a bezpečnostním požadavkům.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu