Dánská politika zřejmě nikoho ve světě moc nezajímala, dokud se nezačal vysílat seriál Vláda. Děj se točí kolem fiktivní premiérky Birgitte Nyborg, plasticky zachycuje život v mocenských strukturách a nebojí se ukazovat i lidskou stránku aktérů – strach, vášně, touhu po moci, kvůli práci rozpadající se manželství… Skutečná dánská politika nyní nabízí příběh, který zní jako dějová linie zmiňovaného seriálu.
Na začátku roku cítil ministr obrany a šéf liberální strany Venstre Jakob Ellemann-Jensen stále větší tlak. Jeho straně se nevedlo ve volbách a se slabými výsledky navíc vstoupil do vlády s tradičními rivaly – sociálními demokraty. Stal se ministrem obrany, místopředsedou vlády a chystal velké plány na proměnu země. Brzy si ale uvědomil, že necítí tlak jen zvnějšku, ale i zevnitř. Pocit stresu rostl tak rychle a silně, že jej začal paralyzovat. „Měl jsem příliš mnoho kolegů v politice i mimo ni, kteří byli postiženi stresem a onemocněli. Někteří z nich vážně. Vždy jsem měl k nemoci hluboký respekt a radil svým kolegům, aby se o sebe starali. Přesto mě to zasáhlo tvrdě. Od kolegů vím, že se musíte obrnit trpělivostí, ale něco jiného je, když to zažíváte na vlastním těle,“ vysvětloval později.
V únoru se proto rozhodl k odvážnému kroku. Veřejně oznámil, že zápasí se stresem, panikou a není schopen se z toho dostat sám. Musí se léčit. Nejdříve plánoval vzít si volno na měsíc, ale záhy zjistil, že problém je hlubší a potřebuje se řádně vyléčit. Vyhlásil proto, že se vrátí až v srpnu, kdy začíná nová politická sezona. Svíraly ho ale pochybnosti, jestli se mu to podaří. „Onemocnět stresem může být cosi jako rozsudek smrti – nejen pro kariéru, ale i pro život. Cestou jsem dostal strach, že už nikdy nebudu sám sebou. Že už nikdy nebudu moci dělat svou práci,“ napsal na Facebooku.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu