„V situaci, kdy Rusko zabíjí na Ukrajině civilisty, není zároveň možné s ruskými sportovci měřit síly na sportovních kláních,“
prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan na vysvětlenou k pátečnímu zásahu cizinecké policie, která na ruzyňském letišti vykázala ze země jednu z tří ruských tenistek putujících na mezinárodní turnaj WTA v pražské Stromovce. Za stopku může měsíc staré usnesení vlády, která koncem června rozhodla o zákazu účasti ruských sportovců a týmů na soutěžích a utkáních na českém území. Podobně zakročila před dvěma týdny pohraniční stráž v Polsku proti jiné tenistce z Ruska. Na současné poměry tenisového světa však jde o neobvyklý krok. Loni měli Rusové a Rusky zákaz na Wimbledonu, ale letos už ne. A podobné je to i na jiných mezinárodních turnajích. Tenisti a tenistky z Ruska a Běloruska na nich běžně startují bez státních znaků a pod neutrální vlajkou, což bossové tenisových federací, mužské i ženské, vysvětlují tím, že tenis je individuálním sportem.
51 %
↓ INZERCE
Odpůrci trestu smrti v Česku poprvé mají převahu nad těmi, kteří popravy schvalují. Ukázalo to šetření Centra pro výzkum veřejného mínění, poměr obou táborů v něm vyšel 51 : 42. Trest smrti byl v Československu zrušen hned po pádu komunistického režimu, v devadesátých letech ale pořád byla velká většina lidí – přes 70 procent – proti tomu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc
Mohlo by vás zajímat
Když máte pocit, že se v životě jen plácáte, možná je čas vyrazit za dobrodružstvím
Arthur C. Brooks, The Atlantic•20. 11. 2024