0:00
0:00
Agenda22. 7. 20232 minuty

Šéf britské rozvědky pro Respekt: ruské tajné služby neztratily schopnost páchat zlo

Vzájemně se obohacujeme. (Richard Moore)
Autor: Profimedia

Válka na Ukrajině sice hodně zaměstnává ruské tajné služby, ale to neznamená, že by kvůli tomu přerušily své aktivity v Evropě včetně té střední. Během návštěvy Prahy to Respektu řekl ředitel britské rozvědky MI6 Richard Moore.

„Aktivity ruských tajných služeb byly v Evropské unii vážně narušeny, protože (po zahájení války na Ukrajině – pozn. red.) došlo k vypovězení zhruba poloviny ruských agentů působících pod diplomatickým krytím na ruských ambasádách napříč celým kontinentem. To skutečně představuje drtivý dopad, co se týká jejich operativních schopností,“ popisuje Moore. „Stále jich tu nicméně zůstává kolem čtyř set: zachovávají si schopnost páchat zlo, a proto si na ně musíme dávat pozor.“

↓ INZERCE

Ke značnému zmenšení ruské ambasády došlo i v Praze, ale v případě Česka největší vlna vyhošťování nesouvisela s ruskou agresí na Ukrajině: byla to reakce vlády na odhalení útoku ruských tajných služeb na muniční sklad ve Vrběticích. Došlo k němu v roce 2014, kontrarozvědka BIS a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) případ rozkryly s odstupem v roce 2021, když zjistily, že za atentátem stojí ruská vojenská rozvědka GRU, přesněji její tajná jednotka s označením 29155 cvičená pro podobné Vzájemně se obohacujeme. (Richard Moore) operace v zahraničí. Ti samí agenti, kteří stáli za Vrběticemi, později útočili i ve Velké Británii proti přeběhlému špionovi Sergeji Skripalovi. „Tragédie ve Vrběticích mimo jiné vedla k úmrtí dvou českých občanů. A útok na Sergeje Skripala, při němž byl využit velmi sofistikovaný nervový plyn, měl za následek úmrtí britské občanky. Vyšetřováním bylo zjištěno, že se na akcích podílela stejná jednotka GRU,“ říká Moore. Šéf MI6 v téhle souvislosti ocenil spolupráci s českými tajnými službami: „Jsou vysoce profesionální, hodně rozumějí ruským tajným službám, jejich cílům, postupům. Jestli se ptáte, zda se poznatky vzájemně obohacujeme, pak říkám, že ano.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].