0:00
0:00
Agenda15. 1. 20233 minuty

Káva s příplatkem. Chorvaté si stěžují na zdražování, ale o vstupu do eurozóny příliš nepochybují.

Ursula von der Leyen a chorvatský premiér Andrej Plenković v Záhřebu, 1. leden 2023
Autor: Profimedia

Káva v některých restauracích nebo chléb v obchodech jsou ze dne na den dražší. Obyvatelé Chorvatska si zvykají na skutečnost, že od 1. ledna se v zemi neplatí legendárními kunami, ale eurovými mincemi a bankovkami. Většina obyvatel čtyřmilionové země vstup do eurozóny dlouhodobě podporuje, ale přechod na evropskou měnu vyvolal hned v prvních dnech řadu negativních reakcí.

Místní zpravodajský server Index.hr upozorňuje, že lidé si nejvíce stěžují na zdražování drobných, levnějších položek, jako je zmíněná káva, parkování nebo kadeřnické služby. Vše shrnuje jeden z příspěvků na sociální síti Reddit, jehož autor uvádí, že zatímco dříve platil za kávu ve své oblíbené kavárně 12 kun, což odpovídá 1,58 eura, od prvního ledna už stojí dvě eura, což je zdražení o více než pětinu. Lidé se s růstem cen obracejí také na místní Sdružení na ochranu spotřebitele. „Stěžují si, telefonují nám. Nejvíc hovorů se týká zdražení kávy,“ popsala situaci předsedkyně sdružení Ana Knežević.

↓ INZERCE

Chorvatský premiér Andrej Plenković svolal kvůli množícím se stížnostem schůzku ekonomických ministrů a kontrolních orgánů. Ministr pro hospodářství Davor Filipović poté v úterý novinářům řekl, že zdražování kvůli euru je „nepřijatelné“ a vláda bude tyto případy řešit. Uvažuje prý třeba o vytvoření černé listiny obchodníků, kteří v nové konstelaci výrazně zvýšili ceny. Obchodníci se brání, že nárůst cen není důsledkem přechodu na euro, ale celkového zdražování surovin a energií, na což oni musejí reagovat …

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc