Estonsko se brzy stane první postsovětskou republikou a po Slovinsku teprve druhou východoevropskou zemí, která uzákoní sňatky stejnopohlavních párů. Estonská vláda minulý týden schválila příslušný návrh zákona a toto pondělí ho začne projednávat Riigikogu, estonský parlament. Přijetí manželství pro všechny obsahující i plná společná rodičovská práva se v zemi považuje za hotovou věc: nová vládní koalice vedená opět Kajou Kallas je má mezi prioritami v koaliční smlouvě a v parlamentu se pod iniciativu podepsalo 60 ze 101 poslanců.
A nejde jen o homosexuální sňatky. Estonsko už před šesti lety ratifikovalo Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách, která aktuálně rozděluje vládní koalici v Česku. Digitalizace estonského státu je světově známý pojem a teď chce vláda v Tallinnu snížit volební právo na šestnáct let. Liberální tah na branku je v zemi patrný v řadě oblastí života.
„Jsme historicky reformátoři,“ říká Respektu estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. „A když se podíváte na to, jak jsou konstruovány naše vesnice, jsou to často izolované domy. Ctíme svobodu a právo každého žít svůj život po svém. A být šťastný.“ Právě ambice srovnat Estoncům právo na štěstí podle něj nejvíc rezonovala, když koaliční partneři dávali dohromady svůj program. „Smyslem uznání stejnopohlavního manželství je být fér. A my jsme chtěli být fér,“ tvrdí Tsahkna, člen vedení strany Estonia 200.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu