Víkendový festival Svět knihy Praha pokaždé láká i na velká zahraniční jména. Letos to bude autor chladných městských fantasy Ben Aaronovitch či nositel vlídné naděje všedního dne Robert Fulghum. Za největší hvězdu ale můžeme – i vzhledem k politické situaci – označit ruského postmodernistu Vladimira Sorokina (1955). Odpůrce moskevské imperiální politiky – uvedený pořadateli hořkou maximou „Válka je silnější než literatura“ – bude podepisovat v češtině právě vydanou sbírku povídek Cukrový Kreml.
Personou non grata byl umělec narozený v roce 1955 už za dob Sovětského svazu: odmítl vstoupit do Komsomolu, ztratil zaměstnání v literárním časopise a jeho vlastní knihy nesměly v zemi vycházet. Bariéru mlčení prolomil až v roce 1989 časopis vycházející v Rize. A ani po pádu komunismu nepodlehl Sorokin nacionálnímu šálení. Současného ruského prezidenta kritizuje od samého počátku, kdy se objevil ve vrcholné politice.
Nejde přitom jen o kritiku, autor nekompromisně hledá počátky iracionálního snění o vlastní výjimečnosti Rusů, a tím pádem zároveň o pochybném právu rozhodovat o druhých. Dělá to navýsost uměleckou formou, živou a žhavou, burleskní a čtivou. Romány Fronta, Manaraga, Doktor Garin – které u nás vydává nakladatelství Pistorius a Olšanská – se staly mezinárodními bestsellery.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu