DĚLNÍCI KULTURY
Na Netflixu teď běží archeologický dokumentární seriál. Jmenuje se Starodávné apokalypsy a vlastně to není tak úplně archeologický dokumentární seriál. Jeho autor Graham Hancock je totiž novinář, kterého profesionálové označují za „pseudoarcheologa“ a „pseudohistorika“, za což je na oplátku označuje za „mainstreamové archeology“ a „takzvané vědce“. Vzájemné antipatie jsou pochopitelné. Hancock totiž (nejen) v seriálu tvrdí, že tradiční výklad našich dějin, podle kterého lovce a sběrače vystřídali během neolitické revoluce zemědělci, je pohádka pro děti.
Podle něj už v době ledové existovala pokročilá civilizace. Vyhladila ji ale kataklyzmatická událost v podobě nárazu rozpadající se komety. Že po něm nezbyl žádný kráter, Hancock vysvětluje tím, že šlo o impakt do ledovcového krunýře, jenž následně roztál a způsobil obrovskou potopu. Tu během mladšího dryasu přežilo pouze několik výjimečných lidí, kteří znalosti zaniklé civilizace naštěstí předali primitivnějším šťastlivcům z nezasažených území. A díky tomu můžeme obdivovat starověké megalitické památky, jakými jsou kupříkladu v seriálu prezentovaná naleziště Gunung Padang v Indonésii, Cholula v Mexiku, Ggantija na Maltě, Göbekli Tepe v Turecku nebo Derinkuyu tamtéž.
Poslední lokalitu Hancock považuje za protiapokalyptický podzemní kryt a ano, nejpozději v této chvíli si většina diváků položí otázku, nakolik jsou autorovy závěry ovlivněné jeho proslulými experimenty s psychotropními…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu