Byla to lekce v disciplíně zvané politika. Vyučovalo se v Praze, u tabule stáli Piráti a za katedrou profesoři z ODS.
Slavné časy těchto tří písmen v čele pražské politiky, kdy tu ve volbách dostávali i 54 procent hlasů a dělali si bez nadsázky, co chtěli, jsou tytam. Teď drží občanští demokraté v zastupitelstvu bídných 14 procent, opět ale sestavují jednobarevnou vládu (městskou radu) a mají předem slíbenou podporu zastupitelstva. Jak je to možné? Důvodem je i něco jiného než jen zrada ODS na voličích a bezcharakterní spolupráce s ANO, jak to minulý týden zhodnotili někteří komentátoři.
Poslední čtyři roky řídil město pirátský primátor Zdeněk Hřib, zatímco klíčové rezorty jako finance a dopravu řídilo sdružení nezávislých kandidátů Praha sobě vedené Janem Čižinským. Město prošlo dvěma velkými krizemi (covid-19 s propadem příjmů z turistiky a příjezd ukrajinských uprchlíků), i tak si však nevedlo vůbec špatně. Viditelně ožilo i mimo turistický skanzen centra, investovalo, připravilo několik velkých staveb. Zažilo sice korupční aféru, ale poměrně ukázkově na jejím řešení spolupracovalo s policií. Temné vzpomínky na kmotry jsou pryč.
Výsledkem bylo, že v dlouholeté baště konzervativců měla velkou šanci pokračovat partička liberálních nonkonformistů a protáhnout vládu nad městem na osm let, během kterých se dá většina práce včetně velkých projektů dotáhnout do viditelného výsledku.
Bylo k tomu ale třeba vyjít vítězství naproti. Důvodů bylo několik. Hřib a Čižinský…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu