Velká Británie má nového premiéra. Není bílý, není velký a není ani trochu chudý, jako praktikující hinduista se modlí k cizím bohům a je nejmladším předsedou vlády od dob napoleonských válek. Rishi Sunak ještě před několika dny v ústraní zvažoval svoji budoucnost mimo britskou politiku. Teď stojí na vrcholu její hierarchie a řídí zemi, která je v hluboké ekonomické i energetické krizi. On sám je ostatně třetím premiérem během posledních dvou měsíců.
Pro jistou část vládnoucí Konzervativní strany je Sunak zrádce. Byl to on, kdo svou rezignací na post ministra financí letos v létě podtrhl stoličku pod tehdejším premiérem Borisem Johnsonem. Svůj odchod z klíčového postu tehdy zdůvodnil jednak stylem vládnutí neseriózního premiéra zapleteného v síti skandálů a lží, jednak neshodami v rozpočtové politice. Sunak hodlal letos v létě prosazovat vyrovnanější rozpočet a „říkat lidem pravdu“ o nebezpečné ekonomické situaci zadlužené Británie, Johnson nikoli. Sunakovi nepřátelé dodávají, že tehdejšího ministra financí hnaly k jeho „zradě“ také neukojené mocenské ambice. V každém případě jeho rezignace strhla vlnu dalších ochodů z vlády a Johnson krizi neustál.
Sunak nicméně prohrál následný boj o premiérský post se svou ministerskou kolegyní Liz Truss, kandidátkou ideologického křídla Konzervativní strany, které si Británii představuje jako dynamický ostrov co nejméně regulované a co nejnižšími daněmi zatížené ekonomiky u břehů „socialistické“ Evropy. Sunak varoval, že její plán…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu