Tomáš Halík: Neházet nic přes palubu
Tento týden odpovídá katolický kněz a filozof
Každý týden v této nové rubrice klademe šestadvacet těch samých otázek občansky aktivním osobnostem, abychom zjistili, co z nich dělá politické lidi. Rubriku vymyslel německý týdeník Die Zeit, s jehož souhlasem tento formát rozhovoru publikujeme. Jako upoutávku odemykáme část otázek pro Tomáše Halíka, který odpovídá v aktuálním čísle:
11. Mohl byste políbit někoho, kdo podle vás špatně volí?
Jako kněz, žijící v celibátu, mám celkem omezenou množinu těch, které smím líbat. A ti, kteří do ní patří, volí dobře.
12. Už jste někdy ztratil přítele kvůli politice? A pokud ano – bude vám chybět?
Ano, pár jsem jich ztratil. V několika případech je mi to líto.
13. Byl jste během školních let populární, nebo nepopulární? Co jste se z toho naučil politicky?
Učitelé mi říkali „advokát chudých“, protože jsem těžko snášel, když se někomu křivdilo. Od školních let až podnes jsem měl kolem sebe jak lidi, kteří mne měli hodně rádi a fandili mně, tak i takové, kteří mě upřímně nesnášeli. Asi jsem nebyl moc tuctový člověk.
14. Který politický názor vašich rodičů byl pro vás coby dítě trapný? A který dnes?
Moji rodiče mě vychovávali v čapkovsko-masarykovských ideálech první republiky a já jsem si jich za to vždy vážil, i když jsme si chvilku po mé konverzi ke katolicismu a mém okouzlení katolickými literáty ne úplně rozuměli. Já jsem ale časem z té fascinace katolíky první a zejména druhé republiky dost vystřízlivěl. Za své rodiče, jejich názory a postoje jsem se nikdy nemusel stydět.
15. Kterého politika/političku jste v poslední době litoval?
Joea Bidena, že musel zápasit s takovou nestvůrou, jakou je Donald Trump.
16. Který politik či politička by vás musel(a) požádat o odpuštění?
Miloš Zeman o mně párkrát veřejně lhal a urážel mě a také za Klausův výrok na veřejnosti, že jsem horší než Reinhard Heydrich, bych si jistě zasloužil satisfakci. Ale každému myslícímu člověku je snad jasné, že ti dva takovými výroky nepoškodili mě, ale jen znovu předvedli svou úroveň myšlení a chování. V mém věku se mě takové věci už vůbec nedotýkají.
17. Který politik by měl mít větší vliv?
Vždycky jsem si to myslel o Petru Pithartovi a Janu Sokolovi, dvou skvělých prezidentských kandidátech. Dnes by asi už do politiky nešli, ale mohou mít vliv svými texty.
18. Kterou politickou frázi byste zakázal?
Jakékoli nebezpečné žvásty o tom, jak nám Evropská unie ubližuje. Denně děkuji Bohu za to, že jsme v EU a v NATO.
19. Co naší společnosti chybí?
To, co by mělo být podstatným podhoubím a „biosférou“ demokratické politiky, totiž kvalitní a slušná veřejná rozprava o podstatných otázkách společnosti. Ta by měla být školou myšlení pro budoucí generaci politiků.
20. Který podstatný problém nemůže politika nikdy vyřešit?
Ona toho ve skutečnosti může vyřešit dost málo, její důležitost se vlivem médií přeceňuje. Například demokracie není především politický systém, nýbrž určitá kultura vztahů mezi lidmi. Politika mezilidské vztahy a společenskou atmosféru může otravovat, jak vidíme nyní i u nás. Avšak vychovávat lidi k demokratické kultuře, vytvářet pozitivní klima sdílených morálních hodnot, to už přesahuje kompetenci politiky, k tomu je potřeba hlubších duchovních zdrojů.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu