Stojí v pozadí a trpělivě tahá za nitky. Svého vládce vodí po politické šachovnici jako figurku z ebenového dřeva. Nenese žádnou odpovědnost, ale jeho rozhodnutí ovlivňují životy milionů lidí. Takto lze stručně charakterizovat „šedou eminenci“.
Odkud se vzal tento pojem? Slovo „eminence“ (z latinského „emineo“ – vynikat, vyčnívat) označuje osobu nad jiné vynikající, v římskokatolické církvi je takto titulován kardinál. K nejmocnějším z nich patřil kardinál Richelieu, který v první polovině 17. století jako první ministr krále Ludvíka XIII. ovládal celou Francii a významně zasahoval do evropské politiky během třicetileté války. Jeho kardinálské roucho mělo šarlatovou barvu, odtud pochází jeho přezdívka „rudá eminence“. Naopak šedý hábit kapucínského mnicha nosil jeho důvěrník a rádce otec Josef, kterému se ironicky říkalo „šedá eminence“.
Právě François Leclerc du Tremblay, jak zní Josefovo vlastní jméno, byl tím mužem ve stínu, silným zákulisním hráčem a iniciátorem důležitých rozhodnutí, díky nimž se Francie stala dominantní evropskou mocností. A kardinál mu pozorně naslouchal. Tento původem šlechtic s vynikajícím vzděláním, náboženský myslitel, diplomat a novinář byl pro Richelieua nepostradatelný. Přesto žil otec Josef, na rozdíl od kardinála, velmi skromně a stranou pozornosti. Jeho vliv na Richelieua a potažmo na dění ve Francii i v Evropě byl ale značný.
Svoje šedé eminence měli vladaři a později politici napříč dějinami. A patřily k nim i ženy, jednou z…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu