Cesta po odlehlých místech Sicílie není jen lemována krásnou krajinou, prastarými mozaikami a podniky s dobrým jídlem. Člověk zahlédne Sicílii ve výstižných a rychle se střídajících kontrastech. Na jedné straně uvidí chudší kraj, na druhé stavební megaprojekty financované vládou v Římě na povzbuzení italského jihu. Potká mramorové promenády i na pokladně v obchodě rukou psaný vzkaz: „Velmi se omlouváme zákazníkům, již nemůžeme poskytovat žádné zboží na dluh. Prosíme, respektujte to a nedohadujte se s námi.“
Ve vzduchu jsou cítit nepsaná pravidla, kterým cizinec nerozumí, ale měl by je nejspíš vzhledem k temperamentu místních respektovat. Už Goethe v 18. století napsal, že Sicílie je důležitá k pochopení celé Itálie: „Itálie bez Sicílie nezanechává v duši jasný obraz. Klíč ke všemu se nachází na Sicílii…“ Luigi Barzini, autor knihy Italové, který se do hloubky zabývá italskou náturou, tvrdí, že kvality italského života jsou na Sicílii umocněny a pestře kolorovány. A totéž platí i o nedostatcích.
Na početný seznam sicilských neduhů letos přibyl covid-19. Mladí vinaři z Palerma mi při ochutnávce jejich vín vysvětlují, že během karantény mohli chodit na vinice a bylo pro ně důležité, že vláda byla „přítomná“ a firmy podpořila rychle. To potvrzuje i Laura, majitelka penzionu ve vesnici Lascari. Její uklízečka, která kvůli karanténě přišla o práci, dostala státní příspěvek okamžitě, a Laura sama zatím pomoc nepotřebuje, protože penzion postavila z evropských fondů,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu