Dělej to jako prezident Si
Pokud jde o internet, dává Trump přednost čínskému modelu
Administrativa prezidenta Trumpa minulý týden jasně oznámila záměr budovat nový bipolární technologický svět rozparcelovaný mezi Spojené státy a Čínu. Vláda dala nejdříve najevo, že buď úplně zakáže čínskou sociální síť TikTok, nebo si vynutí její prodej americké firmě. Vzápětí představila rozsáhlou Iniciativu pro čisté sítě, jejímž cílem je v podstatě zákaz všech čínských produktů v oblasti informačních technologií, tedy telefonů, aplikací, cloudových serverů, dokonce i podmořských kabelů.
Všechny tyto kroky znamenají zvrat v americkém přístupu, který trval desítky let. Místo podpory globálního internetu s jeho otevřenými systémy a architekturou teď Spojené státy dávají přednost internetu omezenému, ohrazenému vládami, kdy politické zájmy převažují nad zájmy ekonomickými a technologickými.
Předvolební tah
Řekněme si to jasně. Čínská technologická strategie vyvolává legitimní obavy. Peking svůj kyberprostor ohradil jako žádná jiná země na světě. Čínská vláda může donutit jakoukoli čínskou společnost k předání dat. Běžně se pouští do mezinárodní špionáže s cílem krádeže intelektuálního vlastnictví, technologií a dat v zahraničí. (Buďme fér, Spojené státy se v kybernetické špionáži také dobře vyznají.)
ByteDance, společnost, jež vlastní TikTok, byla v roce 2018 donucena zavřít svoji aplikaci Nej-chan Tuan-c’ (Insiderské vtípky). Její mladý a pro technologie zapálený generální ředitel Čang I-ming pak zveřejnil sebekritický dopis, který zněl jako přiznání…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu